22. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera w Zakopanem ponownie zagościł pod Tatrami. W przedostatni weekend lipca odbył się pierwszy koncert.
Festiwal rozpoczął się w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór koncertem znakomitego Atom String Quartet, jednego z najoryginalniejszych zespołów kameralnych na świecie, który łączy możliwości klasycznego kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją inspirowaną polskim folklorem, world music, a także muzyką współczesną i klasyczną. W programie nie zabrakło motywów związanych z muzyką Podhala, a lokalizacja koncertu w pięknej, drewnianej przestrzeni Czerwonego Dworu dla licznej publiczności była z pewnością wyjątkowa.
Gości i artystów powitał Rafał Monita, dyrektor artystyczny festiwalu. - Jak co roku, wysłuchamy wspaniałych interpretacji muzyki organowej oraz najlepszych wykonań muzyki kameralnej. Wszystko to w gościnnych progach miejskich instytucji kultury, takich jak Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, klub Stacja Kultura Zakopane oraz tradycyjnie w przestrzeniach sakralnych Zakopanego - Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Bożej Fatimskiej, kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy "Na Górce" oraz kościele pw. Miłosierdzia Bożego - zapowiedział.
Drugi muzyczny weekend tegorocznej edycji festiwalu wypełni koncert organowy Krzysztofa Karcza w piątek 28 lipca w sanktuarium na Krzeptówkach, a następnego dnia - w sobotę 29 lipca - w pięknie położonym zakopiańskim kościele oo. jezuitów "Na Górce" z ciekawym programem wystąpią Magdalena Cornelius (sopran) i Maciej Zimka (akordeon). Występ tego oryginalnego duetu będzie energetycznym zderzeniem dwóch charyzmatycznych osobowości muzycznych.
Podczas festiwalu odbędzie się również spotkanie wokół postaci jego patrona W. Geigera, kompozytora i pedagoga, związanego z Zakopanem. Będzie to wydarzenie, podczas którego mieszkańcy będą mogli podzielić się swoimi wspomnieniami. Spotkanie odbędzie się w nowym miejscu na kulturalnej mapie miasta - klubie Stacja Kultura Zakopane w piątek 4 sierpnia.
Na finał 5 sierpnia usłyszymy recital organowy wiedeńskiej organistki Erzsébet Windhager-Geréd (organy), której towarzyszyć będzie Franz Windhager (puzon). Artystka, wszechstronnie wykształcona na kierunkach organów solowych, kościelnych i dyrygowania, od wielu lat łączy pasję profesjonalnej gry w kościołach wiedeńskich z praktyką pedagogiczną oraz karierą organistki koncertowej. Niecodzienne, intrygujące połączenie organów i puzonu niesie za sobą również niecodzienny program muzyczny, który z pewnością wywrze na słuchaczach pozytywne wrażenie. Ostatni koncert odbędzie się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach, goszczącym w swoich progach festiwal po raz pierwszy.