Już w najbliższy weekend na Campus Misericordiae, czyli Polu Miłosierdzia w Brzegach, przewidziano szereg wydarzeń upamiętniających Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce w 2016 r.
Właśnie w Brzegach papież Franciszek spotkał się wówczas z młodzieżą z całego świata. Campus Misericordiae stał się gościnną ziemią dla ponad dwóch i pół miliona pielgrzymów. W sobotni wieczór 30 lipca 2016 r. młodych ludzi połączyły wspólna modlitwa i śpiew, które nie ustały przez całą noc.
Już w ten weekend Pole Miłosierdzia ponownie wypełni się młodymi ludźmi oraz całymi rodzinami. Pragną oni wspomnieć atmosferę tamtych wyjątkowych chwil. Odbędzie się to w łączności ze Światowymi Dniami Młodzieży w Lizbonie, które rozpoczną się 1 sierpnia. - Chcemy przypominać sobie przesłanie o miłosierdziu ze Światowych Dni Młodzieży. Staramy się też wcielać je nieustannie w życie i dlatego tętniąca życiem strefa społeczna w Brzegach to współczesny Campus Pokoju - mówi Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.
Historia Campus Misericordiae wciąż jest budowana. Sercem tego miejsca jest Dom Miłosierdzia, w którym codziennie przebywają ludzie starsi i potrzebujący. W domu tym znajduje się również kopia figury Matki Bożej z Loreto podarowana przez młodzież włoską polskiej młodzieży, gospodarzowi 31. Światowych Dni Młodzieży.
Obok Domu Miłosierdzia działa Centrum Caritas Chleb Miłosierdzia, gdzie każdego dnia osoby w trudnej sytuacji życiowej otrzymują żywność. Tuż obok Ronda Światowych Dni Młodzieży powstał park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą przeszedł papież Franciszek z młodymi z całego świata rozpoczynając nocne czuwanie 30 lipca 2016 r. Brama Miłosierdzia stanęła w tym miejscu jako symbol przyjaźni i pokoju między narodami świata. Wokół niej na Polach Miłosierdzia powstały drogi, tworzące zarys płomienia, symbolizującego niegasnący płomień miłosierdzia Bożego.
W bliskości Domu Miłosierdzia powstał także Dom Młodych w odpowiedzi na licznie przybywające grupy pielgrzymkowe, które chciałyby w tym miejscu spotkać się i pomodlić. W jego wnętrzu znajdują się symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Z okazji 7. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Domu Młodych w ostatnich dniach powstało malowidło przedstawiające obraz Jezusa Miłosiernego zapamiętany z głównego ołtarza ŚDM 2016.
Szczególna sytuacja wydarzyła się w ubiegłym roku, gdy świat dotknęła tragedia wojny w Ukrainie. W bliskości Campus Misericordiae powstało Centrum Pomocy Ukrainie w Grabiu. W tym miejscu tysiące osób dotkniętych dramatem wojny znalazło ciepłe schronienie, jedzenie i pomoc w odnalezieniu się w nowej sytuacji.
W sobotę 29 lipca modlitewne spotkanie w siódmą już rocznicę ŚDM rozpocznie koronka do Bożego miłosierdzia o godz. 15. O godzinie 19.30 przewidziano koncert Kapeli Góralskiej Mała Armia Janosika pt. "Jan Paweł II - przyjaciel podhalańskiej ziemi".
W niedzielę 30 lipca obchody rocznicy ŚDM rozpocznie Eucharystia o godz. 15. Następnie o godz. 19 zaplanowano koncert "W nieskończoność" z udziałem orkiestry pod batutą Wojciecha Zwierniaka i towarzyszeniem solistów: Wiktorii Kasprzyk, Joanny Zwierniak, Michała Gasza oraz o. Łukasza Buksy OFM. Wydarzeniami towarzyszącymi będą m.in. modlitwa o pokój oraz prezentacja książki pt. "Brzegi Świata. Od wydarzeń ŚDM 2016 do strefy rozwoju ekonomicznego i społecznego".