Nowy numer 47/2023 Archiwum

Wawel. Zaczną muzykować o zmierzchu

Już po raz 16. dziś wieczorem rozpocznie się festiwal muzyczny "Wawel o zmierzchu". Koncert inauguracyjny odbędzie się na wawelskim dziedzińcu Batorego.

Wszystkie koncerty festiwalowe odbywają się na wawelskich dziedzińcach - głównym, arkadowym i wspomnianym maleńkim dziedzińcu Batorego, do którego wejście znajduje się za bramą Berecciego i na co dzień jest zamknięte kratą, a dziedziniec jest niedostępny dla zwiedzających. W trakcie koncertu inauguracyjnego wystąpią śpiewacy Zuzann Hwang-Cempli (sopran) i Jakub Pawlik (tenor), a także pianista Paweł Kubica. Wykonają muzykę m.in. Chopina i Ravela. Dzień później Chopin Piano Duo, czyli Anna Boczar i Bartłomiej Kominek, zagrają Bacha, Griega i Paderewskiego. Na te bardziej kameralne koncerty na dziedzińcu Batorego biletów już nie ma, można się natomiast jeszcze starać o wejście na główny dziedziniec, na którym występują większe zespoły.

3 sierpnia na konferencji prasowej przed rozpoczęciem festiwalu jego dyrektorka artystyczna prof. Małgorzata Janicka-Słysz powiedziała: - W repertuarze festiwalu wyróżniamy trzy główne motywy. To muzyka polska - zarówno twórczość kompozytorów polskich, jak i występy polskich wykonawców, polskie akcenty pojawią się też w mocny sposób na koncercie Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, podczas którego zabrzmi polska muzyka filmowa i polska muzyka ludowa w aranżacjach na orkiestrę dętą. Kolejnym tropem jest pokolenie 1933 - w tym roku wchodzimy 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Trzecim motywem jest natomiast Ukraina, dlatego że finałowy koncert 13 sierpnia oddajemy artystom ukraińskim - na Wawel powraca światowej sławy pianista Aleksander Hawryljuk, a dyrygować będzie polsko-ukraiński dyrygent Jarosław Szemet.

Dyrygować będzie polską orkiestrą symfoniczną CORda Cracovia Orchestra, a koncert będzie transmitować na żywo Polskie Radio w programie 2 o godz. 20. Oprócz wspomnianych Pendereckiego i Góreckiego będzie można posłuchać także Mendelssohna-Bartholdy'ego, Griega i Chopina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy