Nowy numer 49/2023 Archiwum

Szaflary. Prezydent wizytował budowę najgłębszego odwiertu geotermalnego na świecie

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w niedzielę teren inwestycji - odwiert badawczo-eksploatacyjny Bańska PGP4, który znajduje się na terenie gminy Szaflary niedaleko Nowego Targu.

Odwiert w Szaflarach, który ma być najgłębszy na świecie, jest odwiertem badawczym, a jego celem jest zbadanie budowy geologicznej i zasobów geotermalnych niecki podhalańskiej. Badania mają odbywać się na głębokości 3,5 km, 5 km i 7 km.

Dzięki inwestycji region nie tyko będzie mógł poszczycić się czystym powietrzem, ale także znacząco zwiększy własne bezpieczeństwo energetyczne.

Prezydentowi podczas wizyty towarzyszył minister Andrzej Dera i doradca Rafał Kos. Obecni byli także parlamentarzyści z Podhala oraz przedstawiciele władz samorządowych z wójtem gminy Szaflary Rafałem Szkaradzińskim i burmistrzem Nowego Targu Grzegorzem Watychą na czele. To właśnie wody geotermalne wydobywane w Szaflarach mają docelowo posłużyć dostarczaniu ciepła w obiektach publicznych i prywatnych w stolicy Podhala.

Prezydent Andrzej Duda gości w niedzielę w Małopolsce. Z Szaflar pojechał do Krościenka nad Dunajcem, gdzie wziął udział w uroczystościach nadania pośmiertnie Orderu Orała Białego ks. Franciszkowi Blachnickiemu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy