Nowy numer 17/2024 Archiwum

W Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Ireny Odrzywołek

Jej szczątki odnaleziono we wrześniu 2019 r., podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

Irena Odrzywołek była strażniczką w tzw. więzieniu św. Michała przy ul. Senackiej 3 w Krakowie, w którym po II wojnie światowej komuniści trzymali żołnierzy konspiracji niepodległościowej. Pośredniczyła w nawiązaniu łączności między uwięzionymi partyzantami oraz działającą w Krakowie 6. Kompanią Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" Józefa Kurasia "Ognia". To dzięki jej zaangażowaniu 18 sierpnia 1946 r. więzienie zostało rozbite. Za pomoc więźniom komunistycznego reżimu zapłaciła jednak życiem. Zginęła na trzy dni przed swoimi dwudziestymi pierwszymi urodzinami.

Pogrzeb młodej bohaterki powojennej Polski rozpoczął się Mszą św. w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy ulicy Rakowickiej w Krakowie. Przewodniczył jej abp Marek Jędraszewski. - Tak wiele potrzeba świadków, tak wiele potrzeba pamięci pełnej wdzięczności i powagi. Tak wiele odpowiedzialności, by pełną prawdę o najbardziej szlachetnych córkach i synach polskiej ziemi, przekazywać współczesnym i kolejnym pokoleniom Polaków, którzy mogą cieszyć się wolnością także dzięki jej bohaterstwu i gotowości, by oddać życie dla Rzeczypospolitej, by oddać je w imię Chrystusa i jego krzyża, z którym się łączyła, składając swą żołnierską przysięgę. Cześć jej pamięci - mówił metropolita krakowski.

 Następnie kondukt żałobny przeszedł ulicami Rakowicką i Prandoty na miejsce wiecznego spoczynku - Irena Odrzywołek została pochowana w Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963.

- Irena Odrzywołek nie dożyła dwudziestych pierwszych urodzin. Była młodą kobietą, przed którą życie stało otworem. Tęskniła bardzo za wolną i niepodległą Polską. Ta tęsknota była jednak w poprzek komunistycznym władzom, programowo nastawionym na zniewolenie obywateli i na zapomnienie o takich jak ona. Wrogość względem niepodległościowego podziemia była tak duża, że Irena Odrzywołek nie mogła liczyć na godny pochówek i ostatnie pożegnanie bliskich. Dziś czynimy zadość temu haniebnemu zaniedbaniu, składając jej doczesne szczątki na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Chcemy przywrócić o niej pamięć, z której przez lata PRL-u była odarta. Niech jej patriotyczna postawa zobowiązuje nas do troski o wolność, w której upatrujemy trwały fundament naszego państwa - napisał w przesłanym na tę uroczystość liście wojewoda Łukasz Kmita.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej prezydent Andrzej Duda przyznał pośmiertnie Irenie Odrzywołek Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu prezydenta I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz przekazał odznaczenie na ręce jej siostrzenicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy