Nowy numer 47/2023 Archiwum

Finał 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem przejdź do galerii

Zespoły z Rumunii, Chorwacji i Węgier ze złotymi ciupagami - najważniejszymi nagrodami festiwalu.

Wieczorem 24 sierpnia odbył się najważniejszy koncert tegorocznego 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Od poniedziałku do środy, w ramach koncertów konkursowych, prezentowały się zespoły z Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Gruzji, Macedonii, Meksyku, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Węgier, Włoch oraz z Polski.

Podczas czwartkowego koncertu finałowego Górale Świata, czyli najlepsi artyści, zostali nagrodzeni prestiżowymi nagrodami - złotą, srebrną i brązową ciupagą, przyznawanymi w trzech kategoriach.

W kategorii tradycyjnej złotą ciupagę odebrał zespół z Rumunii, srebrną - zespół Mszalniczanie z naszego kraju, a brązową także polski zespół Magurzanie. W kategorii artystycznie opracowanej złotą ciupagę odebrali Chorwaci, srebrna powędrowała do reprezentantów Północnej Macedonii, a brązowa do zespołu z Włoch. W kategorii stylizowanej najlepsi okazali się Węgrzy, drudzy byli Gruzini, a brązowa ciupaga przypadła zespołowi z Bułgarii.

Jury, z Bożeną Lewandowską na czele, starało się zauważyć i docenić artystyczny kunszt i zaangażowanie każdego zespołu występującego podczas festiwalu. Uroczystą galę uwieńczył koncert laureatów, podczas którego, przy pełnych trybunach i ogromnym aplauzie publiczności, zaprezentowali się zwycięscy artyści.

Burmistrz Leszek Dorula podziękował Hannie Chowaniec-Rybce, dyrektor artystycznej Festiwalu za podjęcie trudu organizacyjnego wydarzenia.

Festiwal został objęty honorowym patronatem pary prezydenckiej - Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Organizatorami 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich byli Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury. Wydarzeniu od strony medialnej patronował "Gość Niedzielny”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy