Nowy numer 38/2023 Archiwum

Ks. Kozyra: Jan Paweł II jest dla mnie wzorem człowieka modlitwy

O tym, jakie są najpilniejsze zadania Instytutu Dialogi Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, opowiada ks. Sebastian Kozyra, od sierpnia p.o. dyrektor tej instytucji.

Kapłan podkreśla, że przyjęcie tej funkcji to ogromna odpowiedzialność. - Zwłaszcza mając w pamięci, jaką zobowiązującą i wymagającą osobą jest papież Polak. Ojciec Święty jest dla mnie wzorem człowieka modlitwy, zawierzenia Bogu przez Maryję oraz oddania i ufności w miłość miłosierną Chrystusa. Sam w ufnym oddaniu się Matce Najświętszej poszukuję rozwiązań dla każdej, najtrudniejszej nawet sprawy i dlatego jest mi on tak bardzo bliski - mówi.

Dodaje, że celem strategicznym Instytutu jest niezmiennie upamiętnianie, upowszechnianie i twórcze rozwijanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie św. Jan Paweł II. - Jest to tym bardziej ważne, że ostatnie lata to czas ataków na osobę papieża Polaka, niestety bardzo wyraźnych także w jego ojczyźnie. Stąd prowadzenie instytucji kultury w takich okolicznościach jest wyzwaniem, ale jeszcze mocniej mobilizuje i motywuje do głoszenia dobra i prawdy związanej z życiem Karola Wojtyły - podkreśla. Zapewnia również, że placówka będzie konsekwentnie i rzetelnie realizowała swoje zadania poprzez przedstawianie św. Jana Pawła II jako niezłomnego orędownika pokoju i pojednania, głosiciela prawdy oraz człowieka szerzącego dialog międzyreligijny i międzykulturowy. - Prawda obroni się sama, a dobro jest ciche, nie krzyczy, więc trwa wiecznie - ocenia ks. Kozyra.

Jednocześnie zachęca do udziału w projektach kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych i naukowych, realizowanych przez Instytut. - Na pewno każdy znajdzie w jego ofercie coś dla siebie. Nasze projekty dedykowane uczniom: "Mieć wyobraźnię miłosierdzia", "Oblicza dialogu. Młody Asyż: Młodzi na rzecz tolerancji i pokoju", "Małopolski Carolus" kształtują osobowości, uczą wrażliwości i głoszą wartości uniwersalne. Realizujemy też zadania skierowane do seniorów, nauczycieli czy rodzin - wymienia.

Zapowiada też nowe pomysły. - Bardzo liczę na kreatywność pracowników i nowe, dobre pomysły, choć nie zapeszam. Mam jednak nadzieję, że już niebawem czymś zaskoczymy naszych odbiorców - zapewnia duchowny.

Ksiądz Sebastian Kozyra urodził się w 1989 r. W 2008 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, a święcenia przyjął w 2014 r. Pracował w parafii św. Barbary w Libiążu i w parafii Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej. W latach 2019-2023 był przewodnikiem wspólnoty suskiej w ramach Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. W 2023 r. ukończył studia podyplomowe z zarządzania instytucją kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Od 1 lipca pełni posługę duszpasterską przy sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Jego pasją są podróże. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast