Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kraków od 45 lat na prestiżowej liście

Rozpoczynają się obchody 45. rocznicy wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski podkreślił dziś w trakcie konferencji prasowej w prałatówce parafii Mariackiej, że o wadze miasta dla światowego dziedzictwa kulturowego świadczy fakt, że Kraków wraz z Wieliczką znalazł  się we wrześniu 1978 r. wśród 12 miejsc i obiektów, które jako pierwsze trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Był też przy tym pierwszym miejscem w Europie, w którym wyróżniono nie pojedyncze obiekty, ale cały zespół miejski z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Starym Miastem, Kazimierzem oraz dawnym przedmieściem Stradom.

- Kraków jest zupełnie inny niż 45 lat temu. Wpis na światową listę UNESCO otworzył nam całą masę drzwi do różnych organizacji międzynarodowych, zmobilizował historyków, konserwatorów i mieszkańców - powiedział prof. Majchrowski. Przypomniał, że wpis na listę UNESCO utorował drogę do powstania jesienią 1978 r. Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Kilka lat później utworzono zaś Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa wspierający do dziś remonty i konserwację materialnego dziedzictwa miasta. - Dzięki temu Kraków wypiękniał i przyciąga m.in. turystów z całego świata; turystyka stała się ważnym elementem dochodów miasta. Krakowskie doświadczenia badawcze i wykonawcze związane z pracami przy odnowie zabytków spowodowały, że nasze miasto stało się bardzo ważnym ośrodkiem badań nad dziedzictwem - wspomniał prezydent miasta.

Od czwartku 7 września do soboty 9 września w Krakowie będą się odbywały obchody jubileuszowe z okazji rocznicy wpisu na listę UNESCO. 7 września w budynku Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa odbędzie się uroczysta inauguracja działalności Europa Nostra Hub, centrum regionalnego federacji Europa Nostra, zrzeszającej europejskie instytucje i organizacje zajmujące się dziedzictwem. Tego samego dnia po południu w Pałacu Krzysztofory, głównej siedzibie Muzeum Krakowa, zostanie otwarta wystawa poświęcona działalności SKOZK.  Wieczorem zaś w bazylice Mariackiej zostanie wręczona Europejska Nagroda Dziedzictwa, przyznana za prace konserwatorskie przy ołtarzu Wita Stwosza.

8 września w siedzibie Rady Miasta Krakowa w Pałacu Wielopolskich odbędzie się sympozjum jubileuszowe z udziałem gości z kraju i zagranicy.

Obchody jubileuszowe zakończą się w sobotę 9 września Pochodem Kopernikańskim, który o godz. 17 wyruszy spod Bramy Floriańskiej w kierunku Rynku Głównego. Widowisko przygotowali w konwencji teatru średniowiecznego aktorzy Teatru KTO pod kierunkiem Jerzego Zonia, do muzyki Janusza Grzywacza i słów Bronisława Maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy