Wieczorem 7 września w krakowskim kościele Mariackim odbyła się ceremonia wręczenia Europejskiej Nagrody Dziedzictwa za dzieło konserwacji ołtarza Wita Stwosza. Uczestnicy uroczystości mogli także przekonać się naocznie, że na wieżę świątyni wróciła po renowacji złocona korona.
Europejska Nagroda Dziedzictwa jest przyznawana przez federację Europa Nostra, zrzeszającą europejskie instytucje i organizacje zajmujące się dziedzictwem. 7 września w Krakowie odbyła się uroczysta inauguracja działalności środkowo-wschodniego ośrodka tej federacji - Europa Nostra Hub.
Ważącą 4 kg brązową plakietę z rąk wiceprezydenta Europa Nostra prof. Jacka Purchli i sekretarz generalnej Europa Nostra Sneški Quaedvlieg-Mihailovic odebrał archiprezbiter bazyliki Mariackiej ks. Dariusz Raś. - Po ceremonii w Krakowie zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas międzynarodowej gali, która odbędzie się 28 września w Palazzo del Cinema w Wenecji. To prestiżowe wydarzenie uświetni swoją obecnością Cecilia Bartoli, światowej sławy mezzosopranistka i zarazem prezydent Europa Nostra - informuje Katarzyna Jagodzińska, kierująca pracami Europa Nostra Hub.
Profesor Purchla podkreśla nie tylko szczególne miejsce arcydzieła Wita Stwosza w historii sztuki europejskiej, ale fakt dostrzeżenia przez jury nagrody międzynarodowego wymiaru spektakularnej operacji konserwatorskiej przeprowadzonej w Krakowie. - Zbyt rzadko nasza polska troska o dziedzictwo kulturowe i profesjonalizm naszych konserwatorów dostrzegane są dziś za granicą. Tegoroczna nagroda to więc nie tylko wielkie wyróżnienie dla parafii Mariackiej, ale i okazja dla Polski do dzielenia się naszymi dobrymi praktykami w opiece nad skarbami europejskiego dziedzictwa ze wspólnotą międzynarodową. Na propagowaniu takich niezwykłych dzieł jak krakowski ołtarz i jego spektakularna konserwacja polega misja Europa Nostra - sądzi uczony i praktyk ochrony dziedzictwa. - Ta prestiżowa nagroda, z której jesteśmy dumni, jest dowodem na to, że nie zasypialiśmy gruszek w popiele, jeżeli idzie o starania w zachowaniu dziedzictwa kulturowego bazyliki Mariackiej. Wspierały nas w tym m.in. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa i miasto Kraków, a także inne instytucje oraz wielu ludzi dobrej woli - mówił w przeddzień uroczystości ks. Raś.
Kompleksowe prace przy ołtarzu Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, wykonanym w latach 1477-1489 przez rzeźbiarza W. Stwosza, trwały od 2015 do 2021 roku.
Wrześniowy widok ołtarza Mariackiego. Kompleksowa konserwacja tego arcydzieła w latach 2015-2021, połączona z pracami badawczymi, doczekała się prestiżowej nagrody. Bogdan Gancarz /Foto GośćUczestnicy uroczystości w kościele Mariackim oraz osoby przechodzące przez Rynek Główny mogli się przekonać, że po 8 tygodniach prac renowacyjnych na iglicę wyższej wieży kościoła, zwanej Hejnalicą, powróciła złocona korona królewska. Zamontowano ją tam w 1666 roku. Renowacja korony była częścią projektu "Dziedzictwo bazyliki Mariackiej. Konserwacja elewacji wież kościoła i hełmu wieży wyższej wraz z koroną królewską", obejmującego lata 2023-2025. Większość pieniędzy na ten cel przydzielił Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, obchodzący jubileusz 45-lecia działalności.
Pozłacana korona królewska powróciła na iglicę Hejnalicy po 8 tygodniach prac renowacyjnych. Bogdan Gancarz /Foto GośćCzytaj także: