Mieszkańcy stolicy polskich Tatr i liczni turyści odwiedzający Zakopane mogą już korzystać z nowego centrum komunikacyjnego, w którym znajduje się dworzec autobusowy i kolejowy.
Uroczyste otwarcie centrum komunikacyjnego w Zakopanem odbyło się 23 września. O przecięcie wstęgi zostali poproszeni goście, burmistrzowie, a także wszyscy przewoźnicy, dla których centrum komunikacyjne będzie miejscem pracy. Poświęcił je ks. dziekan Bogusław Filipiak.
Historię dworca i fazy rozbudowy przedstawił aktor Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza Krzysztof Najbor, w roli Władysława hr. Zamoyskiego. Człowieka szczególnego, dzięki którego działaniu wespół z wójtem Andrzejem Chramcem możemy do Zakopanego dojechać także pociągiem. Towarzyszyła mu matka - Jadwiga z Działyńskich Zamoyska, twórczyni domowej szkoły kobiet, wielka patriotka, której pamięć czcimy szczególnie w 2023 roku. W tej roli wystąpiła Adrianna Jerzmanowska, także aktorka Teatru Witkacego.
Przypomnijmy, że motorem napędowym budowy nowego Centrum Komunikacyjnego w Zakopanem było zawarcie ugody i podpisanie porozumienia, na mocy którego Polskie Koleje Państwowe przekazały na rzecz miasta Zakopane dworzec kolejowy oraz przyległy plac, a PKP otrzymało w użytkowanie wieczyste część terenu wykorzystywanego w celach kolejowych.
W ramach zrewitalizowanego budynku dworca kolejowego, użytkownicy mają do dyspozycji nowoczesne wnętrza, w których odbywa się obsługa ruchu pasażerskiego. Budynek pełni również funkcje turystyczne i kulturalne - w zabytkowej przestrzeni zlokalizowana została restauracja oraz dwupoziomowa multimedialna mediateka, służąca przede wszystkim dzieciom i młodzieży.
Budynek dawnej Przychodni PKP - aktualnie Stacja Kultura - oferuje nowoczesną informację turystyczną, gdzie podróżni mogą zdobyć najpotrzebniejsze informacje na temat naszego miasta. Ponadto w budynku znajdują się przestrzenie wystawiennicze i klub muzyczny, w których odbywać się będą spotkania, wystawy i koncerty.
W ramach budowy Centrum Komunikacyjnego powstał nowoczesny dworzec komunikacji autobusowej – lokalnej i dalekobieżnej, zarządzany przy użyciu wdrażanego Inteligentnego Systemu Transportowego. Poszerzyła się przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. Przebudowano także ulicę Szymony, stanowiącą alternatywę dojazdu dla autobusów. Częścią inwestycji była również przebudowa bramy wejściowej na perony, znajdującej się pomiędzy rondem Armii Krajowej a zakończeniem torów kolejowych, na której zainstalowano historyczny neon „ZAKOPANE”, będący znakiem rozpoznawczym stacji kolejowej.
Ponadto, w wyniku realizacji inwestycji, przy dworcu został uruchomiony pierwszy w Zakopanem wielopoziomowy parking Park&Ride o pojemności 146 miejsc postojowych, w tym 9 dla osób niepełnosprawnych, który wyposażony został w 68 stanowisk rowerowych, 4 stanowiska ładowania samochodów elektrycznych, 7 stanowisk ładowania rowerów elektrycznych oraz 1 samoobsługową stację naprawy rowerów. Parking będzie udostępniany całodobowo i bezpłatnie dla pasażerów korzystających z transportu kolejowego lub innego transportu zbiorowego objętego systemem Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej.
Na realizację całego przedsięwzięcia udało się pozyskać 25,66 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020, które zostały wykorzystane na modernizację i przebudowę zabytkowych budynków dworca i nadanie im nowych funkcji kulturalnych oraz na stworzenie centrum komunikacyjnego przy Dworcu PKP, integrującego komunikację kolejową i autobusową. Wartość inwestycji to 79,62 mln złotych.