W trakcie dzisiejszej inauguracji 71. roku akademickiego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie po raz pierwszy wręczono Stypendium im. Zofii i Jana Włodków. Otrzymała je inż. Alicja Matera, studentka studiów II stopnia na kierunku rolnictwo.
Dokument o przyznaniu stypendium wręczyła dr Agata Wolska, wiceprezes krakowskiej Fundacji im. Zofii i Jana Włodków, w towarzystwie prof. URK Sylwestra Tabora, rektora uczelni. Inżynier Matera przygotowuje na URK pod kierunkiem prof. URK Magdaleny Simlat pracę na temat genetycznych podstaw dziedziczenia u jednego z gatunków pszenżyta ozimego. Tegoroczna stypendystka będzie co miesiąc otrzymywała przez dwa semestry po 1000 zł. Na zakończenie otrzyma dyplom podpisany przez rektora uczelni oraz prezesa zarządu fundacji.
- Celem przyznawanego rokrocznie stypendium ufundowanego przez Fundację im. Zofii i Jana Włodków jest finansowe wsparcie dla studenta kształcącego się na studiach II stopnia Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie na kierunkach z dziedziny nauk rolniczych, przyporządkowanych do dyscyplin wiodących - rolnictwo i ogrodnictwo lub zootechnika i rybactwo, którego praca dyplomowa dotyczy tematów z zakresu: technologii polowej produkcji roślinnej, technologii chowu i hodowli zwierząt gospodarskich lub technologii produkcji warzyw i wieloletnich upraw ogrodniczych, mających potencjalny wpływ na innowacyjność sektora rolnego - wyjaśnia Izabella Majewska, rzecznik prasowy URK. - To stypendium będzie najlepszą formą wsparcia dla naukowych spadkobierców prof. Włodka. Nasza fundacja wspiera także w innych formach naukę młodzieży, gromadzi księgozbiór z dziedziny nauk rolniczych oraz pamiątki i archiwalia dotyczące ziemiaństwa. Na początku roku przyznaliśmy po raz pierwszy nagrodę za najlepszą pracę naukową na temat ziemiaństwa, napisaną przez młodego uczonego - dodaje A. Wolska.
Patronami stypendium są: dr Zofia z Goetz Okocimskich Włodkowa (1890-1981), działaczka katolicka, wszechstronnie wykształcona tłumaczka książek z dziedziny filozofii i teologii, m.in. dzieł św. Tomasza z Akwinu, oraz jej mąż prof. Jan Zdzisław Włodek (1885-1940), ziemianin, legionista, dyplomata, specjalista nauk rolniczych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był uczonym agronomem, kierownikiem rolniczej stacji doświadczalnej UJ w Mydlnikach, badaczem i miłośnikiem Tatr, dziekanem Wydziału Rolniczego UJ, którego tradycje dziedziczy URK. Spadkobiercą badań prowadzonych przez prof. Włodka jest zaś dzisiejsza Katedra Agroekologii i Produkcji Roślinnej tej uczelni.