Ogłoszenie laureatów i wręczenie wyróżnień dobędzie się 30 listopada.
W tym roku po raz pierwszy członkowie kapituły, której przewodniczy ks. Adam Boniecki, wyłonili troje nominowanych w każdej kategorii.
"Tym, co łączy wszystkich tegorocznych bohaterów i bohaterki, jest odwaga w myśleniu i działaniu. Są to osoby, które wartości bliskie ks. Józefowi Tischnerowi - takie jak dialog, godność, solidarność z drugim człowiekiem - wcielają w życie, realizując je zarówno słowem, jak i czynem" - czytamy w komunikacie jury.
Ogłoszenie laureatów nastąpi podczas gali, która odbędzie się we czwartek 30 listopada o 18.00 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.
Nominacje za pisarstwo, które stanowi kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”, otrzymują: Marcin Napiórkowski za książkę "Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat", Konstanty Gebert za książkę "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" oraz ks. Eligiusz Piotrowski, autor publikacji "Początek wiary w zmartwychwstanie Jezusa. Od Reimarusa do Ratzingera/Benedykta XVi".
W kategorii zaangażowanie społeczne nominowani zostali: Anna Dymna, która łączy działalność artystyczną z dobroczynną. Jest wybitną aktorką i jednocześnie wzorem dla wielu, którzy podejmują się działań humanitarnych, siostry dominikanki prowadzące w Broniszewicach Dom Chłopaków, dzięki którym 67 chłopców z głębokimi niepełnosprawnościami znalazło życiową przystań, oraz Fundacja Folkowisko, która stała się jednym z najważniejszych ogniw w łańcuchu pomocy humanitarnej przekazywanej Ukrainie. Stara się budować głębsze więzi między Polakami i Ukraińcami.
Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie księdzu Józefowi Tischnerowi. Promuje sposób myślenia i postawy łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Stwarza niepowtarzalną okazję, żeby pokazać jedność myślenia według wartości, empatii, bliskości, intelektualnego wysiłku i codziennego praktykowania dobra. Za sprawą patrona zyskała rangę wyróżnienia szczególnego, bo doceniającego nie tylko intelektualne zasługi laureatów, ale także ich charakter i postawę wobec świata.