Nowy numer 47/2023 Archiwum

Kraków. Dni Jana Pawła II

Rozpoczęły się 18. z kolei Dni Jana Pawła II, organizowane przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Potrwają do 16 listopada. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji tego wydarzenia jest "Wiara i Rozum".

W trakcie poprzednich edycji namysł nad dziedzictwem Jana Pawła II koncentrował się na tematach takich, jak: prawda, dobro, piękno, wolność, godność osoby, dialog, mądrość, nadzieja, świętość.

Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe "Fides et Ratio" zorganizowało dziś w auli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny z Nazaretu panel dyskusyjny "Czy można łączyć wiarę z rozumem? Odpowiedzi Jana Pawła II i nasze". Na wtorek 14 listopada zaplanowano konferencję naukową "Korelacja rozumu i wiary w twórczości literackiej oraz w nauczaniu Jana Pawła II", która będzie się odbywała od godz. 14 do 16 w Auli Wielkiej im. ks. Grzegorza Piramowicza SJ Uniwersytetu "Ignatianum" ( ul. Kopernika 26).

14 i 15 listopada w Sali Senatu i Sali Kameralnej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego (ul. św. Tomasza 43) odbywać się będzie z kolei ogólnopolska sesja naukowa z serii "Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II". Muzycznym zwieńczeniem tej sesji będzie koncert zorganizowany 15 listopada o godz. 19 przez Akademię Muzyczną w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej. Wystąpią: baryton Stanisław Kufluk, orkiestra Akademii Muzycznej oraz chóry uczelni krakowskich pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Główna sesja naukowa dni pt. "Wiara i Rozum" odbędzie się 16 listopada w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Gołębia 24). Początek o godz. 9. Obrady będzie można śledzić w serwisie YouTube na kanale Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II - JP2TV. Po zakończeniu transmisji relacja z tej sesji pozostanie już na stałe na tym kanale.

Duchowym zwieńczeniem tegorocznych dni będzie Msza św., której 16 listopada o godz. 16.30 będzie przewodniczył w katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, Wielki Kanclerz UPJPII, który sam jest profesorem teologii i doktorem habilitowanym filozofii.

Wstęp na wszystkie sesje dni oraz na koncert w Filharmonii Krakowskiej jest wolny. Szczegółowy program jest dostępny na stronie https://dni-jp2.upjp2.edu.pl.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy