Nowy numer 08/2024 Archiwum

Maryjna płyta na Adwent

Fundacja "Dominikański Ośrodek Liturgiczny" przygotowała na Adwent krążek "Beata Mater", zawierający trzygłosowe opracowania śpiewów gregoriańskich.

Jego przygotowania podjął się Marcel Pérès, śpiewak, muzykolog, organista, kompozytor i pedagog, a także jeden z pierwszych specjalistów w dziedzinie muzyki średniowiecznej, którzy przeprowadzili historyczną refleksję nad formą, kontekstem liturgicznym i zagadnieniami wykonawczymi łacińskiego chorału liturgicznego.

Album dotyczy dominikańskiej wersji części stałych Profestis diebus oraz zestawu śpiewów z Graduale Simplex na wotywne Msze o Najświętszej Maryi Pannie. Część utworów miała okazję zabrzmieć podczas dwóch warsztatów prowadzonych w Krakowie przez autora oraz podczas Warsztatów Muzyki Niezwykłej w 2019 roku.

Początki płyty to już jednak czas Festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni" w 2016 r. w Jarosławiu, podczas którego o. Wojciech Sznyk OP prowadził grupę uczestników, którzy stanowili chór i wspólnie z solistami wykonywali koncert "Nieszpory Maryi Panny" Claudia Monteverdiego.

- Często śpiewy gregoriańskie, wykonywane w ramach owych nieszporów, są tylko krótkim przerywnikiem, i to w najprostszej muzycznie formie, natomiast M. Pérès przygotowywał z nami ich trudniejsze odpowiedniki. Na zakończenie nieszporów mieliśmy zaśpiewać Benedicamus Domino i jako jedyny śpiew naszej grupy był wielogłosowy. To proste opracowanie okazało się śpiewem, który nie tylko zafunkcjonował na festiwalu w Jarosławiu, ale zyskał także popularność w kręgach dominikańskich - wspomina dominikanin.

Później pojawił się pomysł na powstanie większej liczby tego typu utworów - z jednej strony opartych na tradycyjnym materiale, a z drugiej - na wielogłosowym. Na początku M. Pérès stworzył opracowanie mszy Profestis diebus, czyli najprostszego zestawu części stałych Mszy św. w repertuarze dominikańskim.

Po nich przyszedł czas na przygotowanie zestawu części mszalnych. - Wybrałem śpiewy z Graduale Simplex, przeznaczone na wspomnienia Najświętszej Maryi Panny. Marcel się zgodził i na początku lutego 2020 r. otrzymałem pierwszą kompozycję - opracowanie antyfony na wejście "Beata Mater". Później przyszły kolejne. Zaczęliśmy je rozczytywać na próbach z bractwem śpiewaczym San Clemente, współpracującym z Fundacją "Dominikański Ośrodek Liturgiczny", a po jakimś czasie spróbowaliśmy zaśpiewać wybrane utwory w szerszym gronie podczas stacjonarnych warsztatów Szkoły Kantorów - wspomina o. Sznyk.

W październiku 2021 r. udało się zaprosić M. Pérèsa, żeby osobiście poprowadził warsztaty z tych śpiewów. Po nich pojawiła się myśl, żeby nagrać te utwory. - Nagraliśmy je pod koniec czerwca 2022 r. w kościele św. Kazimierza w Grzegórzkach w Krakowie. Nagrania podjął się Mateusz Kucharski, a naszym "uchem" była Anita Pyrek-Nąckiewicz - opowiada o. Sznyk.

Album został nagrany przez bractwo San Clemente w składzie: Hubert Boćko, Mirosław Chudy, Mateusz Kucharski, Maciej Ordowski, Bogusław Rychlak, Jacek Skoczek, Daniel Wierzejski, Wojciech Sznyk OP. W nagraniu wzięli również udział bracia dominikanie: Bartłomiej Rogula OP (wszystkie utwory), Patryk Pajęcki OP (Kyrie, Sanctus, Agnus Dei), Tomasz Albrecht OP (Kyrie, Sanctus, Agnus Dei).  Szczegóły dostępne są na stronie www.liturgia.dominikanie.pl.

Nuty albumu z opracowaniami w zapisie pięcioliniowym przygotowała Agnieszka Kosecka-Wierzejska, a materiał źródłowy na czterolinii - Mateusz Krakowczyk na podstawie Graduale Suareza z 1950 r. i Graduale Simplex. Płyta będzie dostępna tylko cyfrowo, tzn. na Spotify czy YouTubie.

Fundacja "Dominikański Ośrodek Liturgiczny" dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy