Uroczystość przekazania odbyła się w niedzielę 10 grudnia przed południem w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Zakopanem.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. hm. Wojciech Jurkowski SAC, naczelny kapelan Związku Harcerstwa Polskiego. Współcelebransami było wielu kapelanów z całej Polski. Sanktuarium na Krzeptówkach było wypełnione po brzegi harcerzami z różnych części naszej ojczyzny, zajęli oni też miejsce przed świątynią. W homilii ks. Tomasz Kozłowski mówił o idei tegorocznej akcji Betlejemskiego Światła Pokoju. - Okazuje się, że jednym z ważnych słów w naszym kraju jest "święty pokój". Naszym zadaniem jest nieść prawdziwy pokój gdziekolwiek możemy, ale musimy pamiętać o jednej niesamowicie ważnej rzeczy: by czynić to z Jezusem Chrystusem - mówił ks. Kozłowski.
Kapłan podkreślił, by nie zrażać się niepowodzeniami, które się pojawiają. Przytoczył anegdotę o studencie kończącym swój kierunek. Musiał jeszcze zdać egzamin komisyjny. - Cztery razy losował kartkę z pytaniami, żadne z nich mu nie podeszły. Jednak profesor wpisał mu do indeksu trójkę. Kiedy członkowie komisji zapytali, dlaczego tak uczynił, profesor wyjaśnił, że ten student poszukiwał rozwiązania - opowiadał ks. Kozłowski.
Po homilii i przed procesją z darami nastąpiło uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Skaut ze Słowacji symbolicznie wręczył je polskiej harcerce. Symbolicznie zapalano BŚP także w świecach ustawionych przed prezbiterium.
Tegoroczna akcja i hasło Betlejemskiego Światła Pokoju wpisują się także we wdzięczność harcerzy i harcerek za działalność bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego - patrona harcerstwa polskiego, który był właśnie "błogosławionym czyniącym pokój”. Obraz błogosławionego przynieśli harcerze w procesji z darami.
Przekazanie BŚP odbędzie się również podczas Mszy świętej, która rozpocznie się o 11.00 w kaplicy w schronisku na Polanie Głodówka niedaleko Bukowiny Tatrzańskiej.
Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju "Czyńmy pokój" skupia się na różnorodnym rozumieniu pokoju. "Pokój to nie tylko brak konfliktów zbrojnych, ale także harmonia wewnętrzna, w której jednostka odnajduje równowagę ze sobą i innymi ludźmi. Głęboka refleksja nad tym, czym jest pokój, prowadzi nas do przemyśleń na temat tego, jak ważna jest miłość w relacjach międzyludzkich i jak powinniśmy nią kierować się w codziennym życiu” - czytamy w komunikacie prasowym Związku Harcerstwa Polskiego.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności". Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Każdego roku wybrane dziecko odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Austrii ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce.
Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec.