Liczba połączeń lotniczych: 161, liczba portów: 123, liczba miast: 113. Łącznie w 2023 r. w Kraków Airport obsłużonych zostało blisko 9,5 mln pasażerów. To najlepszy wynik z lotnisk poza warszawskim Chopinem.
Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport nie kryje satysfakcji z tak dobrej statystki. - Jako pierwszy port regionalny obsłużyliśmy ponad 9 milionów pasażerów w ciągu jednego roku. Kolejny rozpoczynamy z mocnym nastawieniem na dalszy rozwój krakowskiego lotniska, dzięki któremu przekroczymy barierę 10 milionów pasażerów w 2024 r. W ten sposób, na podstawie prognoz, wygenerujemy pół miliarda przychodu - podkreśla R. Włoszek.
Prezes Kraków Airport składa podziękowania wszystkim pracownikom Kraków Airport, liniom lotniczym, agentom handlingowym, Urzędowi Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, wojsku i służbom państwowym współpracujących z portem każdego dnia, oraz wszystkim partnerom i instytucjom sektora lotniczego i około lotniczego oraz całej branży turystycznej Małopolski i Krakowa za wkład w rozwój krakowskiego lotniska.
Rok 2023 przyniósł kolejne inwestycje, zostało rozbudowana płyta postojowa dla samolotów. Jednak dalsze inwestycje wciąż są potrzebne. Rozpoczęły się starania o rozbudowę terminala pasażerskiego. - Jedną z najważniejszych inwestycji pozostaje nowa droga startowa, która ponownie procedowana jest w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Czekamy na decyzję, będąc gotowym do rozpoczęcia realizacji tej inwestycji. Budowa nowej drogi startowej umożliwia ciągłość funkcjonowania krakowskiego lotniska, bez konieczności jego zamykania na wiele miesięcy. Ta budowa, podobnie, jak rozbudowa terminala pasażerskiego, czy pozostałe projekty będą się toczyły przy nieprzerwanie funkcjonującym lotnisku. To także inwestycja domykająca procedowane rozwiązania systemu gospodarki wodno-ściekowej na lotnisku, a także wdrożenie nowoczesnego systemu naprowadzania samolotów, umożliwiającego prowadzenie operacji lotniczych w warunkach ograniczonej widzialności - ocenia Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.
Ruch pasażerski w 2023 roku na krakowskim lotnisku sukcesywnie wzrastał, we współpracy z 25 liniami lotniczymi Balice oferowały łącznie ponad 161 regularnych połączeń. Priorytetem była odbudowa siatki połączeń sprzed pandemii, a także otwarcie się na nowe destynacje. Zainaugurowano wiele atrakcyjnych połączeń - w tym długo oczekiwane połączenie do Stambułu. Lotnisko rozpoczęło współpracę z nowymi liniami lotniczymi, pojawiły się ciekawe destynacje: Albania, czy Serbia. Zwiększane były również częstotliwości oferowania połączeń przez wielu przewoźników w odpowiedzi na oczekiwania oraz potrzeby pasażerów.
Podobnie jak w 2022 r. pasażerowie najchętniej wybierali podróż do Wielkiej Brytanii, Włoch, czy Niemiec i Hiszpanii. Ulubione miasta pasażerów pod względem przewiezionych pasażerów to kolejno: Londyn, Oslo, Warszawa. W letniej siatce połączeń duża popularnością jak co roku cieszyły się kierunki włoskie, hiszpańskie, tureckie. Ze słonecznych miast pasażerowie najchętniej wybierali Rzym, Barcelonę i Tel Awiw. Dużym uznaniem cieszyły się loty do Nowego Yorku i Chicago, a także loty krajowe oferowane przez dwóch bazowych przewoźników.
W 2024 planowanych jest kilka nowych połączeń regularnych. Polecimy do Dubrownika i Faro, Wilna czy Brukseli, a także do Larnaki.