Nowy numer 08/2024 Archiwum

Zmarł ks. kan. Józef Maciążka, wieloletni proboszcz parafii w Kasince Małej

18 stycznia zmarł ks. kan. Józef Maciążka, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej w latach 2001-2015. 19 maja świętowałby jubileusz 50-lecia kapłaństwa.

Urodził się 15 stycznia 1949 r. w Toporzysku i tam chodził do szkoły podstawowej. Naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Jordanowie. W trakcie studiów w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej został przymusowo wcielony do służby w tzw. kleryckich jednostkach Ludowego Wojska Polskiego w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły w 1974 roku.

Jako wikariusz pracował w parafii pw. Narodzenia NMP w Żywcu (do 1980 r.) oraz parafii pw. św. Floriana w Krakowie (do 1988 r.). W latach 1988-2001 był proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Batorskiej, a od 2001 do 2015 r. - proboszczem parafii pw. Nawiedzenia NMP w Kasince Małej.

- Był gospodarzem z prawdziwego zdarzenia i ojcem dla swoich parafian. Powierzona mu wspólnota rozwinęła się duchowo, a dzięki jego staraniom i współpracy z parafianami wymalowano wnętrze kościoła i wyremontowano organy oraz wszystkie ołtarze, wymieniono posadzkę, a także odnowiono fasadę świątyni. Parafia wzbogaciła się o przestronny, duży parking. Na cmentarzu parafialnym wykonano grobowiec dla księży, a nad nim ołtarz polowy. Przykryto dach plebanii, wybudowano budynek gospodarczy, garaże i salkę nad nimi - wspomina Magda Polańska z Urzędu Gminy w Mszanie Dolnej.

Swoich parafian zawierzył Matce Bożej Nieustającej Pomocy, wprowadzając cotygodniowe nabożeństwa z prośbami i podziękowaniami do tej orędowniczki we wszystkich sprawach. Przygotował parafię do jubileuszu 100-lecia.

- Czynił dobro z potrzeby serca. Nie lubił rozgłosu, pomagał po cichu. Widział potrzebujących i w ich wsparcie zaangażował całą wspólnotę, wprowadzając bratnią pomoc świąteczną. Jego dobre serce i szczodrość poznali kasinczanie podczas wielkiej powodzi, która dotknęła tę miejscowość w 2014 roku. Uzyskał wówczas pomoc z Caritas Polska, udostępnił pomieszczenia parafialne na potrzeby magazynu darów przekazywanych poszkodowanym parafianom, a dla służb pracujących przy usuwaniu skutków wielkiej wody otworzył drzwi plebanii. Całą akcję wspierał modlitwą, pracą, pomocą rzeczową i finansową. Stał się łącznikiem pomiędzy potrzebującymi a niosącymi wszelką pomoc - dodaje M. Polańska.

W 2008 r. odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną i charytatywną. W 2016 r. odebrał pierwszy stopień oficerski - podporucznika rezerwy - za swój przymusowy pobyt w wojsku. W 2017 r. otrzymał wyróżnienie "Za zasługi dla Gminy Mszana Dolna" za swoją pracę i działalność społeczną, przyczyniającą się do rozwoju tego samorządu.

Po przejściu na emeryturę pozostał w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Kasince Małej. Od 2017 r. mieszkał w Domu Księży Emerytów w Makowie Podhalańskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy