Tym symbolicznym wydarzeniem rankiem 29 lutego Kraków Airport rozpoczął z pasażerami i wszystkimi odwiedzającymi wspólne świętowanie 60-lecia istnienia.
O godz. 8 rano salut wodny przywitał pierwszy rejs na trasie Waw-Krk PLL LOT, tak jak to miało miejsce 60 lat temu, kiedy lotnisko rozpoczynało swoje funkcjonowanie. 29 lutego 1964 r. to właśnie rejs pasażerski na trasie Warszawa-Kraków zapoczątkował historię cywilnego portu lotniczego w Krakowie-Balicach.
Pasażerowie porannego rejsu otrzymali jubileuszowe prezenty: książkę Krzysztofa Sojki "Historia krakowskiego lotniska 1964-2024" i okolicznościowy plakat autorstwa Tomasza Kałamorza "Oko mi skoko".
- Przez 60 lat nie brakowało sukcesów, ale także wyzwań - nie tylko dla krakowskiego portu lotniczego, ale też całej awiacji. To wizja, ambitne plany, ciężka praca i determinacja całej drużyny krakowskiego lotniska doprowadziła go do punktu, w którym w 2023 r. obsłużono ponad 9,4 mln pasażerów, realnie zbliżając się do przełamania bariery 10 mln pasażerów w tym wyjątkowym, jubileuszowym 2024 roku. Dziękujemy państwu za wspólne 60 lat i zapraszamy do wspólnego świętowania - mówi Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.
Również dzisiaj w terminalu pasażerskim została oficjalnie otwarta stała urodzinowa ekspozycja multimedialna. Ma edukować i upamiętniać ważne historyczne wydarzenie dla Krakowa i polskiego lotnictwa. Znaleźć na niej można interaktywne i angażujące doświadczenia multimedialne, które pozwalają odkryć historię i znaczenie lotniska w Krakowie. Odwiedzający będą mogli podejrzeć wyjątkowe, historyczne wydarzenia, porównać liczby pasażerów na przestrzeni lat, rozpoznać obiekty lotniskowe na specjalnej makiecie, zrobić sobie zdjęcie w kokpicie historycznego samolotu myśliwskiego PZL P-11c, w którym zginął kpt. Mieczysław Medwecki (pierwszy polski i aliancki lotnik podczas II wojny światowej). Wystawa została przygotowana przez Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.
Z kolei jutro, czyli 1 marca, Kraków Airport wspólnie z Biblioteką Kraków zaprasza na godz. 18 do Filii nr 21 przy ul. Królewskiej 59 na spotkanie z K. Sojką. Po raz pierwszy jego książka została wydana z okazji 50-lecia lotniska.