W Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych 1 marca odbyła się promocja książki Łukasza Wiatera pt. "Czarnodunajeccy Bojownicy Niepodległości".
Spotkanie promocyjne miało miejsce w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu. Przybyli na nie uczniowie z SP Czarny Dunajec, którym patronują legioniści, ale także przedstawiciele SP Chochołów i SP Ciche nr 1.
- Ta fascynująca publikacja przybliża historię niezłomnych bojowników z naszego regionu, którzy poświęcili wiele dla wolności naszej ojczyzny. Warto poznać ich heroiczną działalność i oddanie dla sprawy niepodległościowej. Książka ta jest niewątpliwie źródłem wiedzy, ale także hołdem dla tych niezłomnych serc. To ciekawa lektura dla nas, cenny skarb dla potomnych, a także piękny pomnik wystawiony naszym rodzimym bohaterom - mówił na początku burmistrz Marcin Ratułowski. Zebranych przywitała także Małgorzata Kulawiak, dyrektor CKiP w Czarnym Dunajcu.
Spotkanie promocyjne uświetniły występem muzycznym Magdalena i Karolina Hornik.
Łukasz Wiater opowiadał o kulisach powstawania publikacji i źródłach, z których korzystał. - To była niemal benedyktyńska praca. Oglądałem wiele teczek w Centralnym Archiwum Wojskowym, każda zawierała cenne informacje - mówił. Przy opisywaniu poszczególnych legionistów przyjął następujący klucz: ci, którzy zostali odznaczeni Krzyżami i Medalami Niepodległości, oraz osoby, których wnioski o odznaczenie odrzucono lub nie rozpatrzono ich ze względu na datę wpływu po 31 grudnia 1937 roku.
Podczas spotkania promocyjnego można było zapoznać się także ze znanym zdjęciem legionistów z Czarnego Dunajca z 1934 r., które jest w zbiorach Narodowego Centrum Cyfrowego. Ono jest też na okładce książki. Wciąż nie wszyscy legioniści pozujący do zdjęcia są rozpoznani, stąd pod fotografią widnieją postacie w zarysie konturowym, a kto rozpozna swojego przodka, proszony jest o poinformowanie pracowników CKiP.
Książka liczy nieco ponad 500 stron, są w niej indeks z nazwiskami, rozwinięcie skrótów stopni wojskowych, indeks z nazwami geograficznymi czy też bogata bibliografia.
Łukasz Wiater pochodzi z Orawy, urodził się w 1989 roku. Jest historykiem, regionalistą i autorem książki "My tu Polocy. Niezwykłe życiorysy Bojowników Niepodległości", wydanej w 2020 roku.