Nowy numer 17/2024 Archiwum

Polskie życiorysy narodowe

Co łączy gen. Władysława Andersa z Janem Pawłem II, Ewą Demarczyk, Markiem Hłaską, Stanisławem Lemem i Wisławą Szymborską? Naukowe życiorysy tych postaci znajdą się w zeszytach przygotowywanej drugiej serii redagowanego od 1935 r. w Krakowie "Polskiego Słownika Biograficznego".

Mówiono o tym 6 marca podczas konferencji w auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. W ramach tego największego projektu naukowego humanistyki polskiej opublikowano do tej pory - w kolejności alfabetycznej - już kilkadziesiąt tysięcy biogramów. W międzyczasie jednak zmarło bardzo wiele osób, których życiorysy nie mogły się znaleźć w serii podstawowej słownika. Teraz ma się to zmienić. Na finiszu są prace nad ustaleniem listy haseł biograficznych do uzupełniającej, drugiej serii PSB. Znajdą się w niej życiorysy ok. 30 tys. osób. Profesor Andrzej Romanowski, od 2003 r. redaktor naczelny słownika, ocenia, że jeśli wszystko dobrze pójdzie, to pierwszy zeszyt drugiej serii mógłby się ukazać ok. 2028 roku. A zeszyty serii podstawowej doszły do litery "T".

Słownik, wydawany niegdyś przez PAU, jest obecnie wspólnym przedsięwzięciem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, realizowanym przez Instytut Historii PAN. - Przed nami jeszcze długa droga. Obliczyliśmy, że jeżeli będzie utrzymany cykl wydawania 3 zeszytów rocznie, to edycja serii podstawowej zakończy się za 34 lata, w 2058 roku. Co do serii drugiej, to jeżeli wystartuje w 2028 r., byłaby zakończona w 2098 r. - mówi prof. Romanowski. - Oczywiste, że większość tych prac będą kontynuowali już nasi następcy. Czy jednak się znajdą? System punktowania prac naukowych nie daje wystarczającej satysfakcji autorom haseł w naszym słowniku, których przygotowanie wymaga bardzo wiele pracy. Poza tym nasi redaktorzy, którzy są także autorami haseł, swoją iście katorżniczą pracę wykonują za najniższe z możliwych pensje. Jeżeli się to nie zmieni, słownik umrze - dodaje gorzko prof. Romanowski.


Więcej na temat "Polskiego Słownika Biograficznego" będzie można przeczytać w numerze 10. "Gościa Krakowskiego" na 10 marca.

Polskie życiorysy narodowe   Przed rozpoczęciem obrad sesji prof. Maciej Górny, zastępca dyrektora Instytutu Historii PAN, wręczył prof. Elżbiecie Orman, wybitnej badaczce przeszłości, od 40 lat pracującej w PSB, Medal Tadeusza Manteuffla, przyznawany za zasługi dla IH PAN. Bogdan Gancarz /Foto Gość

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy