Od dzisiaj w trzech miejscach wzgórza wawelskiego można oglądać wystawę "Wawel Wyspiańskiego". To pierwsza tak szeroka prezentacja tego tematu.
Zorganizowano ją w 120. rocznicę publikacji dramatu "Akropolis" którego akcja rozgrywa się w katedrze wawelskiej oraz rozpoczęcia przez artystę wraz z architektem prac nad koncepcją zabudowy wzgórza wawelskiego, przekształcającej go w polski Akropol. - Wawel był cudowną, wielką, tragiczną i niestety niespełnioną miłością Wyspiańskiego. Ta miłość i fascynacja są widoczne w najdrobniejszej kresce ołówka na jego rysunkach i każdej plamie farby na jego obrazach - mówi Agnieszka Janczyk, kuratorka i autorka scenariusza wystawy.
Ekspozycję podzielono na trzy bloki tematyczne. Na parterze Zamku Królewskiego można zobaczyć motywy wawelskie w twórczości plastycznej artysty. Wprowadzeniem są trzy arcydzieła: "Autoportret w kontuszu" oraz widoki z Wawelem w tle: "Poranek pod Wawelem" i "Planty w nocy". Pokazano także bardzo wiele rysunków do projektów niezrealizowanych witraży do katedry: "Kazimierza Wielkiego”" i "Św. Stanisława”" oraz wizji "Akropolis". Są świadectwem wielkiej wnikliwości artysty w przygotowywaniu swych większych prac.
W drugiej części wystawy, w budynku nr 9, w salach II piętra Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego, zaprezentowano teksty literackie Wyspiańskiego dziejące się m.in. w katedrze, wśród nich "Akropolis" i "Wyzwolenie", oraz związanym z Wawelem władcom legendarnym (Krak, Wanda) i historycznym (Bolesław Śmiały, Jadwiga Andegaweńska, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt August). W tej części pokazano m.in. przedstawiające katedrę obrazy Henryka Szczyglińskiego, Saturnina Świerzyńskiego i Piotra Stachiewicza oraz malowidła historyczne Jana Matejki i Józefa Simmlera.
W wawelskim budynku nr 7 autorka wystawy przywołuje m.in. prace artystów podejmujących motywy z dzieł Wyspiańskiego, ale inaczej je interpretujących wśród nich obraz Kazimierza Sichulskiego "Piłsudski z Wernyhorą i Stańczykiem". Pokazano także projekty wystroju wnętrz wawelskich z okresu międzywojennego m.in. Zofii Stryjeńskiej i Jerzego Edwarda Winiarza.
Wystawę można będzie oglądać do 21 lipca. Ekspozycji towarzyszy kilkusetstronicowy katalog naukowy.
O niej i związkach Wyspiańskiego z Wawelem napiszemy szerzej w 14 numerze "Gościa Krakowskiego" (na 7 kwietnia).