Niedziela Miłosierdzia 2024

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach odbędą się uroczystości związane ze Świętem Miłosierdzia.

Hasłem tegorocznego święta są słowa wypowiadane w Koronce i na zakończenie Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu: "Miej miłosierdzie dla nas i całego świata". Uroczystości rozpoczną się już w sobotę 6 kwietnia. O godz. 18  w bazylice Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając, honorowy kustosz sanktuarium, odprawi wigilijną Mszę św. Wtedy rozpocznie się również peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w archidiecezji krakowskiej. Od godz. 20.30 będzie trwało czuwanie modlitewne.

O północy w bazylice zostanie odprawiona Msza św., której będzie przewodniczył bp Janusz Mastalski, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Po niej odbędzie się druga część modlitewnego czuwania, trwająca od godz. 2. do 4.30.

W niedzielę 7 kwietnia główna Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego będzie odprawiona o godz. 10 przy ołtarzu polowym. Jej transmisję przeprowadzi Program I TVP. Podczas tej Mszy św. zostanie poświęcony Dzwon Nadziei do Narodowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Kiabakari w afrykańskiej Tanzanii.

Msze św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego będą odprawiane według następującego porządku: godz. 6 - w bazylice, przewodniczy ks. Michał Kania, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, godz. 8 - w bazylice, przewodniczy bp Damian Muskus OFM, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, godz. 12.30 - w bazylice, przewodniczy ks. Tomasz Szopa, kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, godz. 16 - przy ołtarzu polowym, przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz, godz. 18 - w bazylice, przewodniczy bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski, godz. 19 - w kaplicy klasztornej, przewodniczy ks. Robert Głodowski MS, wikariusz prowincjalny misjonarzy saletynów.

Uroczysta Godzina Miłosierdzia zostanie odprawiona w bazylice o 15 (transmisja w TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz w TV Trwam, EWTN i TV Republika).

Wszystkie Msze św. i nabożeństwa z bazyliki i ołtarza polowego będą również transmitowane przez Radio i Telewizję Misericordia na stronie internetowej www.misericordia.eu  i kanale rektoratu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na YouTube. Msza św z kaplicy klasztornej będzie transmitowana na stronie internetowej www.faustyna.pl

Spowiedź w nocy z soboty na niedzielę będzie się odbywała w bazylice, a od godz. 8 w niedzielę, w strefie spowiedzi, w konfesjonałach na terenie zadaszonym przed bazyliką dolną. Spowiedź dla osób głuchoniemych i niedosłyszących będzie w kaplicy Krzyża Świętego w dolnej bazylice. Spowiedź w językach obcych będzie w dolnej bazylice oraz w oznaczonych konfesjonałach na zewnątrz w strefie spowiedzi. Komunia św. pomiędzy Mszami św. będzie rozdawana w namiocie eucharystycznym znajdującym się pod ołtarzem polowym obok wieży widokowej, przed bazyliką dolną.

Na błoniach obok bazyliki zostaną ustawione dwa telebimy, na których będą transmitowane Msze św. i Godzina Miłosierdzia odprawiane w bazylice. Dojście na błonia będzie możliwe od ul. Siostry Faustyny oraz od parkingu przy ul. Motarskiego, a także przez Most Miłosierdzia od sanktuarium św. Jana Pawła II oraz od ul. Zakopiańskiej (za stacją benzynową Shell). Informacje o funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie podczas Święta Bożego Miłosierdzia można znaleźć na stronie: https://ztp.krakow.pl/kmk/komunikaty/751-2024. Szczegółowy plan Święta Miłosierdzia oraz bieżące informacje o jego przebiegu są publikowane na stronie internetowej www.misericordia.eu.

« 1 »