23 kwietnia odbył się finał VII Ogólnopolskiego Konkursu o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej. Wzięło w nim udział 63 uczniów z 23 szkół podstawowych i średnich z całej Polski.
W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 494 uczniów z 80 szkół (55 podstawowych i 25 średnich). W finale znalazły się trzyosobowe drużyny z Bełchatowa, Białegostoku, Błażowej, Chojnika, Kolbuszowej, Kowala, Krakowa, Legnicy, Naramy, Pagorzyny, Pińczowa, Rzeczycy i Siedlec. 3 osoby ze szkół w Lusinie, Niepołomicach i Starachowicach startowały indywidualnie.
W tym roku konkurs, organizowany przez parafię katedralną i Zarząd Rodziny Szkół św. Jadwigi Królowej, odbywał się pod hasłem: "Jadwiga-Król", w 650. rocznicę urodzin świętej monarchini.
Uczestnicy finału odpowiadali w budynku Wyższego Seminarium Duchownego na Podzamczu na pytania dotyczące św. Jadwigi, królowej, i jej epoki oraz dziejów dynastii Jagiellonów i katedry wawelskiej. - Pytano na przykład, co znaczą dwie skrzyżowane litery M, umieszczone na przedmiotach związanych z Jadwigą. To inicjały Marii i Marty, dwóch sióstr ewangelicznych, symbolizujących połączenie życia aktywnego i kontemplacyjnego - mówi Stanisława Buczek, prezes Zarządu Rodziny Szkół św. Jadwigi Królowej. W katedrze odbyła się z kolei konkursowa gra terenowa. - W konkursie stosuje się bardzo oryginalny system identyfikacji drużyn. Każda z nich w trakcie rejestracji losowała jeden ze średniowiecznych herbów, np. Belina, Gryf, Leliwa, Pilawa, Nałęcz, Jastrzębiec, Junosza, Ostoja, Topór. Potem identyfikowała się wyłącznie wylosowanym herbem i osoby poprawiające pytania nie wiedziały, kto się za nim kryje - dodaje S. Buczek.
Po raz pierwszy w zmaganiach konkursowych wzięła udział drużyna z Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej w województwie podkarpackim. - Przygotowania były niełatwe, bo przecież epoka średniowiecza jest bardzo odległa od naszych czasów, ale za to fascynujące, bo dowiedzieliśmy się wiele na temat bohaterki konkursu i jej epoki. Niezwykłym przeżyciem było dla nas znalezienie się w katedrze wawelskiej, gdzie modliła się niegdyś święta królowa i gdzie znajdują się jej relikwie - mówią Mateusz, Patryk i Szymon, dwaj przyszli logistycy i programista, uczniowie IV klasy pięcioletniego technikum z Kolbuszowej. Mają ochotę w przyszłym roku znów stanąć w szranki konkursowe, mimo że będą mieli wtedy maturę na głowie. - Do wzięcia udziału zachęcali nas znajomi, czytaliśmy w internecie rozmaite wiadomości o konkursie. Dla mnie przygotowania drużyny i przyjazd do Krakowa był okazją do powrotu do przeszłości i pójścia śladami z dawnych lat. Studiowałam bowiem niegdyś historię na Uniwersytecie Jagiellońskim - dodaje Barbara Górka-Starzec, nauczycielka historii w ZST w Kolbuszowej, opiekunka drużyny.
Wręczenie nagród odbędzie się 6 czerwca w katedrze na Wawelu podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół św. Jadwigi Królowej, poprzedzającego liturgiczne wspomnienie świętej, przypadające na 8 czerwca. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w kategoriach szkół średnich i podstawowych otrzymają Złote, Srebrne i Brązowe Lilie Andegaweńskie. Zwycięska drużyna w kategorii szkół średnich otrzyma z rąk rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II trzy indeksy tej uczelni, umożliwiające studiowanie na wybranym kierunku (z wyjątkiem muzykologii). Uczestnicy uroczystości złożą hołd św. Jadwidze Królowej.
Do identyfikacji poszczególnych drużyn służyły staropolskie herby szlacheckie, np. Kotwica, Pilawa, Pobóg i Poraj. Bartłomiej Buczek