Abp Marek Jędraszewski poinformował o złożeniu rezygnacji

Podczas spotkania w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, w trakcie ogłaszania zmian personalnych, abp Marek Jędraszewski zawiadomił zebranych, że w związku z rychłym ukończeniem 75 lat złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z urzędu arcybiskupa metropolity krakowskiego.

Spotkanie odbyło się 19 czerwca, ale jego szczegóły podano 21 czerwca wieczorem.  Metropolita wspomniał, że przed kapłanami stoją nowe zadania, związane m.in. z tym, że "osiągają wiek w którym trzeba będzie zmieniać swoje dotychczasowe miejsca pracy". Dotyczy to także jego samego. - Wszyscy doskonale wiedzą, że za miesiąc kończę 75 lat. Chciałbym dzisiaj wobec księży oficjalnie powiedzieć, że z dniem 25 kwietnia, a więc prawie dwa miesiące temu, złożyłem rezygnację na ręce Ojca Świętego, zgodnie z prawem, z pełnionego przez ponad 7 lat urzędu arcybiskupa metropolity krakowskiego. Co zdecyduje Ojciec Święty, zobaczymy. Ojciec Święty zdecyduje jak długo tutaj jeszcze przyjdzie mi pracować - powiedział metropolita krakowski.

Ojciec Święty Franciszek mianował abp Jędraszewskiego arcybiskupem metropolitą krakowskim 8 grudnia 2016 r. Nowy ordynariusz archidiecezji krakowskiej odbył uroczysty ingres do katedry na Wawelu 28 stycznia 2017 r. Za swoją dewizę biskupią przyjął słowa „Scire Christum” - Znać Chrystusa.

Jeżeli Ojciec Święty przyjmie rezygnację, na okres do mianowania nowego metropolity zostanie wyznaczony administrator diecezji, którym może zostać metropolita dotychczasowy.

« 1 »