Największa na świecie organizacja zrzeszająca górali - Związek Podhalan - kategorycznie sprzeciwia się działaniom władz polskiego państwa w sprawie zmian w przepisach aborcyjnych, wzywa też do obrony krzyża w miejscach publicznych i pozostawienia nauki religii w szkołach na dotychczasowych zasadach.
Związek Podhalan postanowił zająć jednoznaczne stanowisko "wobec rosnącej liczby działań władz naszego Państwa oraz niektórych samorządów, godzących w życie nienarodzonych dzieci oraz naruszających wolność religijną Polaków. Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II wyraża wobec tych działań swój stanowczy sprzeciw!” - czytamy w specjalnym oświadczeniu władz ZP.
Związek Podhalan w Polsce im. św. Jana Pawła II jest organizacją skupiającą w swoim gronie nie tylko rodowitych górali, którzy pielęgnują swoją odrębność kulturową i obyczajową, lecz również sympatyków związanych z subregionami zamieszkanymi przez górali polskich. Do związku należy kilka tysięcy członków, istnieje prawie 80 czynnych oddziałów i ognisk w kraju. Związek ma także swoje oddziały akademickie i młodzieżowe.
"Jesteśmy świadkami narastającej presji na zmiany prawnej ochrony ludzkiego życia w kierunku legalizacji zabijania dziecka w łonie matki. Bez zmiany ustaw na szpitale niewykonujące aborcji nakładane są wielusettysięczne kary finansowe. Łamane są sumienia matek i ojców, lekarzy, położnych i pielęgniarek. Jest to bardzo niepokojące i niezwykle groźne dla przyszłości i moralnej kondycji naszej Ojczyzny. Każdy człowiek powinien się temu sprzeciwiać - życie bowiem jest wartością naczelną każdego człowieka i fundamentalnym elementem dobra wspólnego. Życie jest dobrem podstawowym, górującym nad indywidualną wolnością innych" -podkreślają władze ZP.
Związek Podhalan swój apel kieruje szczególnie do posłów i senatorów Rzeczypospolitej, a także prezydenta, premiera, władz wojewódzkich i samorządowych. "Wyrażamy brak jakiejkolwiek akceptacji dla działań, których efektem jest zdejmowanie krzyża ze ścian szkół, przedszkoli i instytucji publicznych oraz sukcesywne wycofywanie nauki religii z programów nauczania. Wobec naruszania naszych fundamentalnych praw nie można być biernym. Wzywamy inne stowarzyszenia regionalne, organizacje społeczne i obywateli Polski do zajęcia jasnego stanowiska wobec działań, które godzą w godność życia ludzkiego oraz wolność religijną" - piszą władze ZP.
Pod apelem skierowanym do władz państwowych, parlamentarzystów, samorządowców podpisali się Julian Kowalczyk, prezes Związku Podhalan św. Jana Pawła w Polsce, i sekretarz ZP Wojciech Groń.