Do 16 września można zgłaszać kandydatów do wyróżnienia, które docenia działania i postawy otwarte na inne kultury, przezwyciężające stereotypy oraz skierowane na poznawanie i współistnienie z drugim człowiekiem.
Nagroda im. Jana Pawła II Veritatis Splendor przyznawana jest przez województwo małopolskie osobom fizycznym lub prawnym, które swoją działalnością przyczyniają się do budowania płaszczyzn porozumienia dla różnych społeczeństw, dla otwartości na treści różnych kultur, na dialog międzyreligijny, na zwalczanie stereotypów, uprzedzeń i wrogości, a także wyróżniają się w służbie drugiemu człowiekowi.
Elżbieta Wojtan, zastępca dyrektora krakowskiego Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, realizatora opisywanej nagrody, mówi, że wyróżnienie może uwzględniać zarówno pojedyncze osiągnięcia, jak i całokształt działań w duchu nauczenia papieża Polaka. - Jan Paweł II wskazał kiedyś, że blask prawdy jaśnieje w każdym dziele Boga, a w sposób szczególny w człowieku. Prawda daje mu możliwość rozpoznawania dobra i zła oraz realizowania swojego życia opartego na miłości, służbie bliźniemu zgodnego z nim współistnienia. Osoby honorowane Nagrodą im. Jana Pawła II Veritatis Splendor kierują się w codziennym życiu właśnie tymi zasadami - wyjaśnia.
Nagroda im. Jana Pawła II Veritatis Splendor nie tylko upamiętnia papieża Polaka, który jest wybitnym Małopolaninem z niepodważalnymi i powszechnie uznanymi zasługami w dziedzinie dialogu między kulturami, ale jest również uznaniem wyjątkowości historii i tradycji regionu, jakim jest Małopolska oraz podkreślenie jej tożsamości na arenie międzynarodowej.
Laureat lub laureaci Nagrody Veritatis Splendor wybierani są corocznie przez specjalną kapitułę, a pula w danej edycji wynosi 390 tys. zł. Termin przyjmowania zgłoszeń do tegorocznej odsłony wyróżnienia upływa 16 września.
Dotychczasowymi laureatami Nagrody Veritatis Splendor byli: siostra Rosemary Nyirumbe, ks. Mieczysław Puzewicz, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie, Dom Św. Marcina de Porres w Fastowie w Ukrainie, Caritas Archidiecezji Krakowskiej i Caritas Diecezji Tarnowskiej, Fundacja "Kromka Chleba” w Tarnowie, Fundacja „Pomnik - Hospicjum Miastu Oświęcim” oraz Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie.
Zgłoszenia kandydatów do wyróżnienia należy składać na Dzienniku Podawczym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przy ul. Racławickiej 56 w Krakowie w godzinach od 8 do 16 lub za pośrednictwem poczty pod adresem korespondencyjnym: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków z dopiskiem „Nagroda Veritatis Splendor”.