Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Andrzeja Knapczyka-Ducha w Czerwiennem Dolnem na Podhalu zyskali od 2 września nowoczesne warunki do pracy. Ich placówka została rozbudowana.
Pierwszym punktem uroczystości była Msza św. w kościele NMP Królowej Polski w Miętustwie. Placówka leży w granicach tej właśnie parafii, a duszpasterze - proboszcz ks. Janusz Rzepa i ks. wikariusz Artur Kulak - prowadzą tam lekcje religii.
Później wszystkich gości, uczniów, nauczycieli i rodziców przywitała dyrektor Renata Zielińska i przeczytała hasło placówki, które brzmi: "Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń". - Jest to hasło, które wybraliśmy na naszą uroczystość nie przez przypadek - dziś marzenie o nowej i pięknej szkole spełniło się dla całej społeczności lokalnej - mówiła ze wzruszeniem R. Zielińska.
Obecnie uczy się tam już 112 dzieci, a ich liczba z roku na rok wzrasta. - Szkoła ma możliwość w dużo większym stopniu zapewnić rozwój na wielu płaszczyznach, spełnia wymagania i oczekiwania nas wszystkich, dorównaliśmy standardami wielu innym szkołom na poziomie Polski, a nawet powiem więcej - na poziomie europejskim. W tak małej wiosce szkoła ta z pewnością będzie wizytówką naszej gminy - podkreślała dyrektor Zielińska. - Z jeszcze większą pasją i motywacją będziemy wspólnie dążyć do przekazywania naszym dzieciom nie tylko wiedzy, ale i kształtować u nich odpowiednie postawy w myśl hasła: "Bóg, honor, ojczyzna" - dodała dyrektor szkoły w Czerwiennem Dolnem.
Budynek wzbogacił się o dwie przestrzenne sale oraz sanitariaty, odświeżono starą część szkoły, wymieniono pokrycie dachowe oraz elewację, obiekt dostosowano w całości dla potrzeb osób niepełnosprawnych - zamontowana została winda, reorganizacji uległa także cała struktura elektroniczna. Pięknie prezentuje się nowe boisko szkolne. Teren wokół szkoły wraz z ogrodzeniem również uległ całkowitej modyfikacji. Nie zmieniły się za to widoki. Niemal z każdego okna widać podhalańskie polany i tatrzańskie szczyty.
Nie zabrakło, oczywiście, symbolicznego przecięcia wstęgi przez burmistrza Marcina Ratułowskiego, a ks. Rzepa poświęcił rozbudowaną szkołę i krzyże, które zawisną w nowych salach lekcyjnych.
W uroczystościach wzięli udział radni gminni i powiatowi, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele Związku Podhalan z Polski i Stanów Zjednoczonych, darczyńcy i sponsorzy, kierownik firmy prowadzącej inwestycję. Pochłonęła ona nieco ponad 2,9 mln zł, z czego zaledwie 19 590,85 zł pochodziło od wojewody małopolskiego.
W uroczystościach wziął udział Bronisław Stoch, przedstawiciel Małopolskiego Kuratorium Oświaty. - Ks. prof. Józef Tischner nazwał dom środkiem świata. Zaś o szkole możemy powiedzieć, że jest drugim domem. Wierzę w to głęboko, że teraz jeszcze mocniej wybrzmi tutaj zawołanie: "Nas dom, nasa szkoła, nasa ojcowizna" - podkreślił i wyraził wielkie uznanie dla władz gminy Czarny Dunajec za odwagę w podejmowaniu trudnych decyzji związanych z inwestowaniem w oświatę. Gości pozdrowiła także Anna Drzymała, prawnuczka patrona szkoły A. Knapczyka-Ducha, cenionego podhalańskiego muzykanta, nauczyciela i wychowawcy. Jego drewniana rzeźba stanie w holu szkoły jeszcze w tym roku kalendarzowym.
W programie znalazł się też występ artystyczny w wykonaniu uczniów z Czerwiennego Dolnego, był taniec góralski, przygrywała kapela regionalna, zaprezentowano także pokaz tańca rozrywkowego. Wielką niespodziankę sprawił wszystkim Piotr Szewczyk, który wystąpił z krótkim koncertem. Potem na wszystkich czekały obiad i tor.
Na czas rozbudowy placówki nie było w niej lekcji. Zajęcia były przeniesione do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem. Dyrektor Zielińska podziękowała za "gościnne progi" dyrektorowi Krzysztofowi Kuli z SP Ciche 1.