W krakowskim Pałacu Krzysztofory ogłoszono wyniki 82. edycji Konkursu Szopek Krakowskich, na którą zgłoszono 226 dzieł szopkarzy.
Najwięcej szopek przygotowali seniorzy, bo aż 65. Jury otrzymało do oceny również 18 szopek w kategorii szopek młodzieżowych, 28 szopek rodzinnych, 46 szopek dziecięcych indywidualnych, 33 szopki przygotowane w szkołach oraz 36 szopek kategorii "off".
Prace oceniła komisja składająca się z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów czy plastyków. W kategorii szopek dużych zwyciężył Zbigniew Zyman, w kategorii szopek średnich - Leszek Zarzycki, zaś pierwszą nagrodę za szopkę małą zdobyli Wiesław Barczewski i Jakub Zawadziński. Z kolei za najlepsze szopki miniaturowe uznano dzieła Doroty Bury-Nabiałkowskiej, Zbigniewa Gillerta i Jana Kirsza.
Przyznano też Nagrodę im. Zofii i Romana Reinfussów, która trafiła do L. Zarzyckiego za całokształt twórczości. Natomiast Nagrodę im. Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Jerzego Dobrzyckiego otrzymał Kryspin Wolny. Nagrodą im. Anny Szałapak, ufundowaną przez przyjaciół Anny Szałapak z Poznania, uhonorowano J. Kirsza. W kategorii szopek "off" zwyciężyła Karolina Starostka-Kokoszka.
W kategorii szopek młodzieżowych I nagrodę otrzymali Krzysztof Haberko i Katarzyna Strzelczyk. W kategorii szopek dziecięcych zwyciężyli: Paulina Wąsik i Barbara Solarz (9-11 lat) oraz Emilia Wąsik, Hanna Tajak i Zofia Grochowska (do 8 lat). Za najpiękniejszą szopkę rodzinną uznano prace Marty Dubiel-Jaskierny, Leszka Jaskiernego, Patrycji Jaskierny, Brunona Jaskiernego i Iwona Dubiela. Wśród szopek szkolnych zwyciężyły Centrum Kultury Podgórza i Samorządowe Przedszkole nr 95 we współpracy z Centrum Kultury Podgórza - Klub "Iskierka".
- Trafiło do nas bardzo dużo szopek z kategorii "off". To bardzo cieszy i mamy nadzieję, że ich autorzy może w kolejnym konkursie pokuszą się o wykonanie szopek nie metodą dowolną, ale właśnie spełniającą wymogi tradycyjnej sztuki wykonywania tych dzieł. Cieszymy się też niezmiernie, że tak wielu przedstawicieli młodego pokolenia - czy to indywidualnie, czy to rodzinnie - chce próbować swoich sił w naszym konkursie - podsumowała Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Krakowa.
82. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Projekt dofinansowany został z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Szopki zgłoszone na jubileuszowy konkurs można podziwiać w Pałacu Krzysztofory do 2 marca 2025 roku.
Historia krakowskiej szopki wywodzi się od XIX-wiecznych krakowskich murarzy, którzy - zmuszeni do przerw w pracach budowlanych w okresie jesienno-zimowym - zaczęli tworzyć przenośne teatrzyki lalkowe ze Świętą Rodziną, z którymi wędrowali po mieszczańskich mieszkaniach. Zwyczaj przetrwał aż do I wojny światowej, a później został zapomniany. Dopiero w 1937 r. miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich, który - z przerwą w okresie okupacji - trwa do dziś.