Podajemy najważniejsze informacje organizacyjne orszaku i zapowiadamy kilka jego nowości.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 3 stycznia w gościnnych progach oo. kapucynów, czyli w Dziele Pomocy św. Ojca Pio, osoby odpowiedzialne za tegoroczny orszak opowiedziały, co będzie "po staremu", co nieco się zmieni i jakie tym razem wymyślono dodatkowe atrakcje.
Orszak tradycyjnie będzie podzielony na trzy mniejsze orszaki, które wyruszą z trzech różnych punktów miasta, by w samo południe spotkać się przy stajence, czyli pod Ratuszem, gdzie czekać będzie Święta Rodzina.
Orszak czerwony (europejski) wyjdzie ze wzgórza wawelskiego po Mszy św., którą o godz. 10 odprawi abp Marek Jędraszewski. Później, wraz z królem (kolejny raz zagra go Kamil Syc, na co dzień katecheta), pójdzie on Drogą Królewską na Rynek Główny.
Orszak zielony (azjatycki) rozpocznie się o godz. 11 po Mszy w kościele św. Stanisława Kostki na Dębnikach. Uczestnicy przejdą ul. Bałuckiego, Rynkiem Dębnickim, mostem Dębnickim, a potem ulicami Zwierzyniecką, Retoryka, Studencką, Podwale i Planty, do ul. Szewskiej. Króla zagra tym razem Wasim Ibrahim, kompozytor i dyrygent z Syrii.
Orszak niebieski (afrykański) wystartuje ok. godz. 11.40 z pl. Matejki po Mszy św. w kościele św. Floriana (uwaga! Msza będzie o godz. 11, a nie - jak w latach poprzednich - o 9.30). Królem będzie doświadczony już w tej roli wolontariusz z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Ernesto Benicio Bumba z Angoli.
W oczekiwaniu na orszaki już od godz. 11 na scenie przy Ratuszu rozbrzmiewać będą kolędy i pastorałki w wykonaniu m.in. Lidii Jazgar, Aleksandry Nykiel i zespołu pod dyrekcją Jana Piwowarczyka. W Świętą Rodzinę wcielą się zaś Alicja i Mateusz Kozłowscy oraz ich 9-miesięczny syn Wojciech. Ala pracuje w Dziele Pomocy św. Ojca Pio, które jest nierozerwalnie złączone z orszakiem, ponieważ od wielu już lat całkowity dochód z kwesty prowadzonej podczas orszaku (kwestować będzie 130 wolontariuszy) zostanie przeznaczony na wsparcie projektu mieszkań wspieranych, prowadzonych przez Dzieło. Obecnie takich mieszkań jest 12.
- Święta Rodzina była bezdomna, nie było dla niej miejsca w żadnej gospodzie, szukała schronienia, w którym Jezus mógłby przyjść na świat. Dzieło od lat pomaga osobom w kryzysie bezdomności, więc w naturalny sposób połączyliśmy siły i chcemy zwrócić uwagę uczestników orszaku na osoby bez domu, które za tym domem bardzo tęsknią - zaznacza Paweł Czerenko z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara.
Co ciekawe, podczas orszaku pojawią się postacie polskich władców - królowa Jadwiga i król Jan III Sobieski. - Będzie to nawiązanie do 1000. rocznicy koronacji pierwszego króla Bolesława Chrobrego - tłumaczy Hanna Bumba, należąca do grona organizatorów orszaku, a prywatnie żona króla afrykańskiego, również zaangażowana w działalność Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego.