Instytucja rządowa, zajmująca się od 1991 r. dziedzictwem Europy Środkowo-Wschodniej, ma ambitne plany na bieżący rok.
Mówiono o nich w trakcie dzisiejszego spotkania noworocznego w Międzynarodowym Centrum Kultury. - Kontynuujemy nasze dotychczasowe przedsięwzięcia badawcze, wystawiennicze, wydawnicze i edukacyjne - powiedziała kierująca MCK Agata Wąsowska-Pawlik. - Uczestniczymy w Sezonie Kulturalnym Polska-Rumunia 2024-2025. Już w marcu otworzymy wystawę pokazującą mało u nas znaną sztukę Rumunii w XX w. ze wspaniałej kolekcji Ovidiu Sandora z Timisoary. Inna wystawa, zaplanowana na jesień, będzie poświęcona fotografiom działającego we Francji wybitnego rzeźbiarza i fotografa rumuńskiego Constantina Brâncușiego - poinformowała dyrektor MCK.
Odbędzie się także wystawa poświęcona Ludovitowi Fulli, głównemu przedstawicielowi słowackiego modernizmu w sztukach plastycznych.
Ciekawie przedstawiają się też plany wydawnicze MCK. - Kontynuujemy nową serię publikacji pod nazwą "Ister", pochodzącą od łacińskiej nazwy rzeki Dunaj, przepływającej przez Europę Środkową. W jej ramach ukazała się już historyczna praca prof. Natalii Starczenko "Ukraińskie światy Rzeczypospolitej". W tym roku wydamy kolejne tomy: "Archipelag Jugosławia. Podróże dalekie i bliskie" autorstwa wybitnego pisarza słoweńskiego Drago Jančara oraz "Złoto i srebro Zadaru. Eseje o sztuce" znanego pisarza chorwackiego Miroslava Krležy - mówi Łukasz Galusek, wicedyrektor MCK. - Dużym powodzeniem cieszą się kolejne tomy wydawanej przez nas serii Biblioteka Europy Środka. Niekiedy trzeba było robić dodruki. W tym roku w ramach tej serii ukażą się "Karpaty", napisane specjalnie na nasze zamówienie przez prof. Macieja Janowskiego, historyka, który jest równocześnie zapalonym turystą piechurem - dodał wicedyrektor MCK. Wydane zostaną także trzy numery prestiżowego czasopisma "Herito" o dziedzictwie pokopalnianym, miastach granicznych oraz regionie rumuńskiego Banatu.
Do 19 stycznia w galerii MCK przy Rynku Głównym 25 można jeszcze oglądać wystawę "Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny", będącą elementem procesu przewartościowania ocen dziedzictwa architektury socjalistycznej nowoczesności w Europie Środkowej od połowy lat 40. do lat 90. XX wieku. - Nie wszystkie jej przejawy były efektem kurczowego trzymania się komunistycznych wymogów ideologicznych. Byli projektanci, m.in. w Polsce, którzy nawet w tych niesprzyjających warunkach potrafili utrzymać oryginalny charakter swoich dzieł i zachować wolność artystyczną. Trwałą pozostałością po wystawie będzie wydana przez nas w grudniu ub. roku publikacja Łukasza Galuska i Michała Wiśniewskiego, przedstawiająca wnikliwie temat architektury socmodernistycznej - mówi dyrektor Wąsowska-Pawlik.
W ramach będącego częścią MCK Instytutu Dziedzictwa kontynuowane są kierowane przez prof. Jacka Purchlę prace w ramach projektu "Galicyjska nafta". - Chcemy pokazać m.in., jak poszukiwanie, wydobycie i przetwarzanie ropy naftowej i gazu wpłynęło nie tylko na gospodarkę i technikę Galicji, lecz także na stosunki społeczne i kulturowe tego regionu. Efektem naszych prac będzie duża wystawa i publikacja monograficzna. Można będzie się ich jednak spodziewać dopiero w 2027 r., gdyż w roku 2026 będą prowadzone prace remontowe budynku MCK, ograniczające działalność placówki - mówi Beata Nykiel z Instytutu Dziedzictwa.