W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (oddział Muzeum Narodowego Czapscy) dostępna jest ekspozycja czasowa, pt. "Polskie medalierstwo 2018-2024. II Wystawa Przeglądowa PSSM".
Słowo "medal" kojarzy się najczęściej z odznaczeniem za zasługi lub z zawodami sportowymi. Tymczasem od wieków medale tworzone są także dla upamiętnienia ważnych wydarzeń, sławnych ludzi i istotnych idei. Polskie Stowarzyszenie Sztuki Medalierskiej (PSSM), założone w 2015 roku zrzesza artystów, teoretyków sztuki, kolekcjonerów, a także firmy zajmujące się odlewnictwem artystycznym oraz produkcją monet i medali. II Wystawa Przeglądowa PSSM obejmuje lata 2018–2024. Zaproszeni do udziału w niej zostali artyści i artystki należący do Stowarzyszenia. Pokazano 190 medali.
Wystawa jest prezentowana w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, które na mapie muzealnictwa polskiego jest miejscem specjalnym. Emeryk Hutten-Czapski (1828–1896) był wybitnym numizmatykiem, znawcą i kolekcjonerem monet, medali okolicznościowych i pamiątkowych. Kolekcję swoją, gromadzoną latami oddał do użytku publicznego, przeznaczając na jej siedzibę pałacyk w centrum Krakowa.
Omawiana wystawa różni się od historycznych zbiorów Hutten-Czapskiego tak, jak medalierstwo współczesne różni się od konwencjonalnego medalierstwa wcześniejszych wieków. Medal tworzony współcześnie to właściwie często mała forma rzeźbiarska (czasem nawet nie taka mała!), częstokroć oderwana od funkcji upamiętnienia wydarzeń czy ludzi, choć i takie, tradycyjne w formie i wyrazie dzieła, możemy spotkać na wystawie. Medal tradycyjnie był dziełem tworzonym na zamówienie, mającym upamiętnić zlecane przez zamawiającego wydarzenie czy postać. Obecnie coraz częściej jest samodzielnym dziełem sztuki, tworzonym z wewnętrznej potrzeby, bez konieczności naginania wizji artystycznej do gustu zleceniodawcy.
Wystawę można oglądać do 9 marca w oddziale MNK Czapscy (ul. Piłsudskiego 12).