W Zamku Królewskim na Wawelu odbyła się niecodzienna uroczystość. Krystyna Piórkowska, znana historyczka zajmująca się historią zbrodni katyńskiej, współpracowniczka Instytutu Piłsudskiego w USA i Fundacji Kościuszkowskiej, ofiarowała do zbiorów wawelskich cenny barokowy srebrny puchar.
Puchar został kupiony na aukcji w Paryżu, a przez wieki miał niezwykle burzliwą historię, kolejno na kilku kontynentach, będąc obiektem w zbiorach różnych, mniej lub bardziej znających się na sztuce zbieraczy. Jego historię przybliżył w krótkim wykładzie Dariusz Nowacki, kustosz Działu Złotnictwa Wawelu i kurator Skarbca Koronnego, do którego trafi puchar.
Srebrny, złocony barokowy puchar, wysoki na 53 cm, powstał w warsztacie Petera II Rodego, wysoko cenionego gdańskiego złotnika II poł. XVII w. (jego inne dzieła są już eksponowane w skarbcu). Według przedstawicieli zamku, zachował się w doskonałym stanie; po przejściu niewielkich zabiegów konserwatorskich na dniach zostanie wkomponowany w wystawę skarbca.
Donatorka, znana z wcześniejszych darowizn i wspierania rozmaitych inicjatyw dotyczących zachowania polskiego dziedzictwa historycznego, powiedziała 21 lutego podczas uroczystości: - Potwierdzam, że posiadanie rzeczy samych w sobie sprawia przyjemność, natomiast świadomość, że przywracam do zbiorów polskich rzeczy, których brakuje - z różnych przyczyn - lub o których nie było wcześniej wiadome, a teraz zostaną udostępnione dla badaczy, znawców i szerszej publiczności, sprawia olbrzymią przyjemność.
- Od początku funkcjonowania jako instytucji muzealnej zamek bazuje na szczodrobliwości i tego typu wielkich gestach fundatorów i donatorów - powiedział prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, dziękując za hojny dar.
W ocenie dyrektora podarowany puchar jest dziełem znaczącym, które wzbogaci ekspozycję Skarbca Koronnego, a jego autor Peter Rode to artysta wybitny. Z jego pracowni pochodzą m.in. dwie figury przyklękających aniołów, część dekoracji sarkofagu św. Stanisława w katedrze wawelskiej.