Kard. Grzegorz Ryś i s. Katarzyna Kowalska NDS otrzymali dzisiaj w Pałacu Wielopolskich, siedzibie władz Krakowa, Nagrody im. ks. Stanisława Musiała. Wyróżnienie jest przyznawane w dwóch kategoriach - za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej oraz za inicjatywy społeczne na rzecz tego dialogu.
Na początku uroczystości w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego o. Marek Donaj, augustianin z klasztoru na Kazimierzu, przypomniał postać zmarłego w listopadzie ubiegłego roku Tadeusza Jakubowicza, wieloletniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Krakowie, będącego aktywnym uczestnikiem dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, znającego dobrze m.in. kard. Rysia, jednego z tegorocznych laureatów Nagrody im. ks. Musiała. - Spotykając się z nim, zrozumiałem, że budowanie relacji chrześcijańsko-żydowskich jest możliwe bez uprzedzeń czy koncentrowania się na różnicach religijnych - wspomniał o. Donaj.
Laudację na cześć kardynała wygłosił prof. Piotr Jedynak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący kapituły nagrody. - Wszechstronna, długoletnia działalność kard. Grzegorza Rysia oraz podziw budzące dokonania, które stały się jej owocem, wpisują się doskonale w założenia Nagrody im. ks. Stanisława Musiała, uosabiając kluczowe dla niej wartości - powiedział rektor. Wspomniał również o kilku dekadach, które laureat nagrody poświęcił na dialog na różnych polach.
- Wróciłem ostatnio do tekstu papieża Benedykta XVI "Traktat o Żydach", który napisał jeszcze w 1979 r., jako teolog Joseph Ratzinger, potem poprawił go w roku 1988, a ostatecznie skorygował w roku 2017, gdy był już papieżem. W tej ostatniej wersji zastanawia się nad tym, o co chodzi w dialogu chrześcijańsko-żydowskim. Wspomniał, że nie chodzi o judaizm biblijny, bo jego dziedzicami są w istotny sposób i Żydzi, i chrześcijanie. W tym dialogu chodzi o to, co się działo później, gdy Żydzi znaleźli się po raz kolejny w wielkiej diasporze i obok siebie zaczęły funkcjonować dwie drogi, nie wiadomo jak dalece rozdzielne - jedna żydowska i druga chrześcijańska. Te dwie drogi są także czytaniem tego, co wspólne, czyli - jak my mówimy - Starego Testamentu albo Biblii Hebrajskiej, która dla jednych i drugich jest istotnym punktem odniesienia. Ale my dzisiaj czytamy ją, mając w ręce Nowy Testament, a Żydzi czytają ją, mając w ręce Misznę i Talmud - powiedział kard. Ryś.
Wspomniał, że jego przewodnikami na drodze dialogu byli jego profesorowie - ks. Jan Kracik, historyk Kościoła, brat obecnego w sali Stanisława Kracika, wiceprezydenta Krakowa, oraz ks. prof. Łukasz Kamykowski, który wiele lat poświęcił problemom ekumenii i dialogu. - Laureat nagrody angażował się w dialog chrześcijańsko-żydowski od dawna. Gdy był w latach 2007-2011 rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, a następnie do 2017 r. biskupem pomocniczym w Krakowie, zainicjował cykl spotkań pt. "ABC relacji chrześcijańsko-żydowskich", zapraszając m.in. i mnie jako prelegenta. Początkowo adresatem tych spotkań byli klerycy, ale potem formuła uległa poszerzeniu i przychodziły na nie także osoby świeckie. W tych spotkaniach, które miały status studiów podyplomowych, wzięło udział kilkaset osób - powiedział nam ks. prof. Kamykowski, wieloletni dyrektor Instytutu Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Od 20 lat także druga laureatka skupia się na dialogu chrześcijańsko-żydowskim. Laudatorem s. Kowalskiej był wiceprezydent Kracik. - Kraków bez wielowiekowej obecności i tożsamości żydowskiej byłby dziś zupełnie innym miastem. Tu kwitło życie religijne, rozwijała się kultura, precyzowała tożsamość i świadomość narodowa. Przez stulecia Żydzi stali się niezbędną składową krakowskiego życia gospodarczego, artystycznego i intelektualnego. Dlatego to w Krakowie jest dzisiaj przyznawana Nagroda im. ks. Musiała. To wyjątkowe wyróżnienie, honorujące osoby, dzięki którym współcześnie rodzi się i zyskuje kształt wspólny język Żydów i Polaków - wspomniał laudator. - Dzięki wieloletniej pracy naszych laureatów w języku tym pojawiają się konieczne dla wzajemnego zbliżenia słowa i pojęcia, a stereotypy zastępowane są wiedzą o sobie. Na tym polu działa od lat s. Katarzyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu - dodał wiceprezydent Kracik.
Sama laureatka wspominała zaś swoje doświadczenia na niwie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, w tym lekturę tekstów patrona nagrody.
W uroczystości wręczenia nagród wziął udział m.in. nowy ambasador Izraela w Polsce Yaakov Finkelstein.
Czytaj także: