W auli użyczonej przez Polską Akademię Umiejętności 31 marca odbyło się posiedzenie plenarne Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Podzielono pieniądze na ochronę zabytków miasta, przyznane na ten cel przez Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Roczny budżet, którym dysponuje SKOZK na ten cel, wynosi ponad 41 mln zł.
Znaczenie tego gremium, które odrodziło się w nowej formule w roku 1990, jest nie do przecenienia.
W liście skierowanym do członków SKOZK Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda napisał m.in.: "Kraków stał się niejako arką, w której przed kataklizmami obu wojen światowych ocalały najważniejsze pomniki naszego ponadtysiącletniego dziedzictwa historycznego, dostojne symbole polskiej państwowości oraz znaki bogactwa rodzimej kultury duchowej i materialnej. Od 1990 roku powagę misji Komitetu i odpowiadające jej zaangażowanie władz Rzeczypospolitej podkreśla ustawowy patronat sprawowany przez głowę państwa. Kancelaria Prezydenta zapewnia Komitetowi obsługę administracyjno-organizacyjną i przekazuje ze swojego budżetu środki do Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa."
Zakres czynności remontowych i konserwatorskich (które relacjonujemy na łamach "Gościa Krakowskiego" na bieżąco) obejmuje cały Kraków. Począwszy od zadań najbardziej spektakularnych, jak zakończona w ubiegłym roku konserwacja i remont wieży katedry wawelskiej, a skończywszy na mało rzucających się w oczy elementach zabytkowych kamienic, czy nagrobków cmentarnych. W sesji brał udział przedstawiciel prezydenta min. Piotr Ćwik oraz wiceminister Ireneusz Raś, jako przedstawiciel premiera Donalda Tuska.
Roczny budżet, którym zarządza SKOZK, to ponad 41 milionów złotych. Jak stwierdzają wszelkie kontrole odbyte w ubiegłym roku, gospodarka finansowa prowadzona jest wzorowo i przejrzyście. Zgromadzenie przyjęło sprawozdanie finansowe oraz projekt planu rzeczowo-finansowego na rok bieżący. Dokonano uzupełniającego wyboru dwojga członków prezydium, a także przyjęto szczególnie ważne sprawozdanie z kwalifikacji i przyjęcia projektów kluczowych Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w ramach nowej, trzeciej już edycji tego programu obejmującej lata 2025-2028.