To było wyjątkowe połączenie muzyki Antonia Vivaldiego i Giovanniego Battisty Pergolesiego z elementami gry aktorskiej, kompozycji ruchu scenicznego, oryginalnych kostiumów oraz scenografii.
Wieczorem, 6 kwietnia, w kościele św. Krzyża w Zakopanem można było zobaczyć Misterium "Stabat Mater". Widowisko Krakowskiej Opery Kameralnej zachwyciło publiczność ekspresyjną i piękną w swej prostocie muzyką sakralną, przepełnioną liryką i emocjonalnością, czyli elementami charakterystycznymi dla neapolitańskiej szkoły operowej XVIII wieku.
Stabat Mater to średniowieczna sekwencja modlitewna z XIII wieku przypisywana Jacopo da Todiemu lub św. Benedyktowi. Melodia wywodzi się z chorału gregoriańskiego. Od 1727 roku decyzją władz kościelnych sekwencja została oficjalnie włączona w liturgię. Stanowi ona kanwę wielu arcydzieł muzycznych.
Reżyserem tego niezwykłego wydarzenia kulturalnego był Wacław Jankowski. - Składam na pana ręce serdeczne podziękowania za tak niezwykłą i udaną wizję artystyczną, która pomogła nam w przeżywaniu tego przedświątecznego czasu - mówił Andrzej Skupień, starosta tatrzański.
Misterium "Stabat Mater" odbyło się też w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, w ramach obchodów 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II. W jego organizację zaangażowali się starosta nowotarski Tomasz Hamerski i burmistrz Grzegorz Watycha.