W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, rozpoczynają się Chwalebne Misteria Męki Pańskiej

Zapraszamy do uczestnictwa w nich w sanktuariach - pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej i Pana Jezusa Cierpiącego "Ecce Homo" w Alwerni.

Monika Łącka Monika Łącka

|

GOSC.PL

dodane 11.04.2025 08:30

Na pierwszy rzut oka wiele osób mogłoby pomyśleć, że misterium w Alwerni niczym nie różni się od tego kalwaryjskiego. Nic bardziej mylnego. - Alwernijskie Misteria Męki Pańskiej są wyjątkowe pod wieloma względami i różnią się nieco od tych najbardziej znanych, odgrywanych w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Czym dokładnie? Przede wszystkim tym, że od samego początku ich istnienia (czyli od 1998 r.), organizacją i odgrywaniem poszczególnych ról zajmują się ludzie świeccy: parafianie oraz sympatycy klasztoru (nieraz z dalekich okolic). To oni, skupieni w Grupie Misteryjnej "Pascha", już na kilka miesięcy przed Wielkim Tygodniem spotykają się w klasztorze, aby omówić scenariusz, przedyskutować ewentualne poprawki czy zmiany scenografii oraz podzielić role - tłumaczy o. Filip Czub OFM, wikariusz klasztoru oraz parafii pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu.

Wśród wszystkich zaangażowanych w misteria osób kilka kobiet co roku projektuje i samodzielnie szyje stroje, a mężczyźni przygotowują odpowiednie podwyższenia, aby odgrywane sceny były widoczne dla wszystkich zebranych. - Osobiście bardzo porusza mnie ich zaangażowanie i poświęcenie oraz chęć przybliżenia uczestnikom klimatu tych świętych dni, w których dokonało się nasze zbawienie. Z ramienia klasztoru czuwa nad całym przedsięwzięciem gwardian, który dba o to, aby Misteria były wydarzeniem przede wszystkim duchowym, wiernym przekazom ewangelicznym - zaznacza o. Filip. Porusza również fakt, że w odgrywanie scen misteryjnych są zaangażowane nieraz całe rodziny: od najmłodszych osób zaczynając (które wchodzą w role dzieci jerozolimskich w Niedzielę Palmową), po najstarszych (zasiadających w Wysokiej Radzie).

W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, rozpoczynają się Chwalebne Misteria Męki Pańskiej   Realizm scen znanych z kart Ewangelii pomaga uczestnikom misterium w Alwerni lepiej przygotować się do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Kazimierz Krański

Alwernijskie misteria rozpoczynają się w Niedzielę Palmową na Placu Rajskim przed kościołem, sceną wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Miasta Świętego i wypędzenia przekupniów z jerozolimskiej świątyni. W Wielki Czwartek, we wnętrzu świątyni, przedstawiany jest moment Ostatniej Wieczerzy oraz zdrady Judasza. Wielkopiątkowe misteria rozpoczynają się przed sanktuarium - sceną sądu nad Jezusem. Po nich, na ulicach Alwerni, odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej z odgrywanymi scenami Męki Pana. - Zauważamy, że z roku na rok na alwernijskich misteriach przybywa pielgrzymów. Zapraszamy więc wszystkich do przybycia na polską La Vernę, aby ze św. Franciszkiem kontemplować miłość Ukrzyżowanego Zbawiciela - zachęca o. Filip Czub i dodaje, że dla niego misteria są czasem zatrzymania nad miłością Boga do człowieka. - Stat crux dum volvitur orbis, co po łacinie oznacza: Krzyż stoi, chociaż kręci się świat. Tę sentencję przypominam sobie zawsze, ilekroć po liturgii Męki Pańskiej przychodzę na miejsce, w którym odgrywano sceny ukrzyżowania. Na zboczu wąwozu, pośród wszędzie panującej ciszy stoi krzyż. Pusty krzyż. Odwieczny znak Jego miłości do nas - puentuje o. Filip.

Alwernijskie misteria rozpoczną się w Niedzielę Palmową, o godz. 14.30, od uroczystego poświęcenia palm, po którym zobaczymy m.in. wjazd Jezusa do Jerozolimy. W Wielki Czwartek kolejne sceny misterium poprzedzą (o godz. 18) Mszę Wieczerzy Pańskiej. Z kolei w Wielki Piątek najbardziej przejmujące sceny misterium rozegrają się o godz. 17, a następnie ulicami przejdzie Droga Krzyżowa, po której odprawiona zostanie Liturgia Męki Pańskiej.

Szczegółowy program Wielkiego Tygodnia w Alwerni można znaleźć na www.alwernia.bernardyni.pl/wielki-tydzien-2025.

2 / 2