Pielgrzymowanie pokoleń trwa

mk

publikacja 24.08.2015 14:06

Rodziny, młodzież, grupy zawodowe - tysiące osób pielgrzymują do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Pielgrzymowanie pokoleń trwa Uroczystości odpustowe w Kalwarii Zebrzydowskiej. Procesja Wniebowzięcia NMP Miłosz Kluba /Foto Gość

Podczas Mszy św. wieńczącej odpust Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej w niedzielę 16 sierpnia prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller mówił: - Dziś, na tym wzgórzu, stajemy się uczestnikami trwającego od kilku wieków pielgrzymowania pokoleń uczniów Chrystusa na spotkanie z wniebowziętą Maryją, która wskazuje na Chrystusa i która zaprasza nas do uwielbienia Boga.

To "pielgrzymowanie pokoleń" i życie kalwaryjskiego sanktuarium to nie tylko coroczne uroczystości związane ze świętami wielkanocnymi i sierpniowym świętem Wniebowzięcia Maryi. To także mniejsze i większe pielgrzymki, podczas których do Kalwarii Zebrzydowskiej przybywają przedstawiciele różnych zawodów czy stanów.

Już w najbliższą sobotę 29 sierpnia przyjadą tam ministranci, lektorzy, członkowie Ruchu Światło-Życie i scholi parafialnych z całej diecezji.

Będzie to już 43. Pielgrzymka Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej. Jej centralnym punktem będzie Msza św. o 10.30, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Udzieli on błogosławieństwa nowym animatorom oazowym, parom rejonowym Domowego Kościoła i nowożeńcom.

Tydzień później, w sobotę 5 września, odbędzie się pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła i Przedsiębiorczości (do tej pory była to pielgrzymka małopolska). Msza św. w intencji rzemieślników i ich rodzin rozpocznie się w samo południe. Po Eucharystii zaplanowano piknik "Razem przy jednym stole" na klasztornym dziedzińcu.

Kolejny tydzień, a dokładnie niedziela 13 września, to jedno z największych wydarzeń w kalendarzu sanktuarium - organizowana po raz 23. Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, w której w zeszłym roku uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów.

Pielgrzymki rodzin odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej od 1993 roku. Ich inicjatorem był ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski.

Samo sanktuarium przyciąga jednak pielgrzymów już od wieków. Kaplicę Ukrzyżowania Pana Jezusa (wzniesioną na Żarku, w masywie góry Żar) zbudowano w latach 1600-1601. To ona stała się zaczątkiem przyszłej, pierwszej w Polsce, kalwarii. Kolejne kaplice powstawały od roku 1605. W zamyśle Mikołaja Zebrzydowskiego, fundatora, stacje męki Pańskiej miały odwzorowywać topografię Jerozolimy.

Jedną z kalwaryjskich tradycji są właśnie pielgrzymki grup, które łączą stan, zawód, pasja lub duchowa formacja (w ostatni weekend sanktuarium odwiedzili m.in. motocykliści oraz miłośnicy koni i zaprzęgów).

O pielgrzymkach stanowych czytaj także: