Druga rocznica śmierci kard. Macharskiego

bg, mk

publikacja 01.08.2018 20:23

Krakowianie będą 2 sierpnia modlili się za duszę zmarłego dwa lata temu kard. Franciszka.

Druga rocznica śmierci kard. Macharskiego Kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i przyjacielem był Karol Wojtyła. Roman Koszowski /Foto Gość

O godz. 7 zostanie odprawiona Msza św. w katedrze wawelskiej, w której podziemiach, obok swego poprzednika kard. Adama Sapiehy, spoczywa wieloletni metropolita krakowski. Był on wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia, inicjatorem wyniesienia na ołtarze s. Faustyny Kowalskiej. Dlatego wierni będą o nim pamiętać modlitewnie także w sanktuarium łagiewnickim, gdzie o godz. 15 rozpocznie się Godzina Miłosierdzia, po niej zaś zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłego hierarchy.

Kard. Franciszek Macharski zmarł w Krakowie 2 sierpnia 2016 r. o godz. 9.37, dwa dni po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży. „Czyż nie jest wymowny fakt, że nazajutrz po dniach, w których Kraków rozbrzmiewał wielobarwną i wielojęzyczną rzeszą i radością setek tysięcy młodych chrześcijan z całego świata, odszedł do Pana człowiek, który uosabiał najlepsze cechy i wartości naszego Stołecznego Królewskiego Miasta?” - powiedział 5 sierpnia 2016 r. w katedrze wawelskiej nad trumną swego poprzednika kard. Stanisław Dziwisz.

Pamiętał o nim także papież Franciszek. "Jestem wdzięczny Opatrzności, że dane mi było nawiedzić go podczas niedawnej wizyty w Krakowie. W tym ostatnim etapie życia był bardzo doświadczony cierpieniem, które znosił z pogodą ducha. Również w tym doświadczeniu pozostał świadkiem zawierzenia dobroci i miłosierdziu Boga. Takim pozostanie w mojej pamięci i modlitwie. Niech Pan przyjmie go do swojej chwały!" - napisał Ojciec Święty w liście odczytanym 5 sierpnia 2016 r. w katedrze wawelskiej, przed złożeniem trumny z ciałem kard. Macharskiego do krypty przed Konfesją św. Stanisława.

Kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i przyjacielem był Karol Wojtyła.

Przyszły kardynał i pasterz diecezji krakowskiej urodził się 20 maja 1927 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 r. z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Studiował teologię w szwajcarskim Fryburgu.

29 grudnia 1978 r. otrzymał nominację biskupią, dzień później został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1979 r. z rąk swojego krakowskiego poprzednika - papieża Jana Pawła II, a jego uroczysty ingres do katedry wawelskiej odbył się 28 stycznia 1979 r. 30 czerwca 1979 r. został kreowany kardynałem.

W latach 1979-1994 kard. F. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

Na emeryturę przeszedł w 2005 roku; jego następcą został ówczesny abp Stanisław Dziwisz. Od tego czasu mieszkał na terenie sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.

Czytaj także:

Rok temu odszedł kard. Franciszek

Wawelski pogrzeb kard. Macharskiego

Wrażliwy Książę Kościoła

Zmarł kard. Franciszek Macharski