Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 50/2025
    GN 50/2025 Dokument:(9523960,Przysypane perły, zapomniane diamenty)
  • Historia Kościoła (13) 01/2026
    Historia Kościoła (13) 01/2026 Dokument:(9518411,W listach (do) Jana Pawła II najważniejsze jest to…że w ogóle zostały napisane)
  • GN 49/2025
    GN 49/2025 Dokument:(9515780,Szlachetne ryby i morskie potwory)
  • Gość Extra 4/2025 (14)
    Gość Extra 4/2025 (14) Dokument:(9516809,Biblijna szkoła codzienności. Edytorial nowego wydania „Gościa Extra”)
  • GN 48/2025
    GN 48/2025 Dokument:(9507866,Metoda na życie)
krakow.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji krakowskiej → Kraków pochował "Skalda"

Kraków pochował "Skalda" przejdź do galerii

Jacek Zieliński, jeden z ojców-założycieli legendarnego zespołu "Skaldowie", urodził się w Krakowie i tu także zmarł w wieku 77 lat. Pogrzeb muzyka odbył się 20 maja w nowej Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego.

 
Prezydent Rzeczypospolitej odznaczył pośmiertnie Jacka Zielińskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Grzegorz Kozakiewicz

Msza św. pogrzebowa została odprawiona w bazylice paulinów Na Skałce. Celebrze przewodniczył przybyły z Łodzi kardynał Grzegorz Ryś, a uczestniczyły w niej tłumy ludzi. Ponieważ dla wszystkich chętnych nie starczyło miejsca, przebieg Mszy był transmitowany na wielkim ekranie dla siedzących na krzesłach rozstawionych na trawniku. Wolnych miejsc nie było.

Andrzej Zieliński z towarzyszeniem zespołu pożegnał brata piosenką "Jutro cię odnajdę”, do której tekst napisał Leszek Aleksander Moczulski, zaczynającą się od słów "Minął dzień i trzeba stąd odejść już...".

W Mszy uczestniczył prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. W krótkim wystąpieniu opowiedział o przyjaźni łączącej obie rodziny, których dzieci chodziły do jednej szkoły i razem dorastały. Prezydent odznaczył Jacka Zielińskiego pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, który wręczył synowi odznaczonego, Bogumiłowi Zielińskiemu, także muzykowi i członkowi "Skaldów". W przejmująco osobistym wystąpieniu Bogumił Zieliński zwrócił się do wszystkich: "Dziękujemy również tym, którzy wspierali go modlitwą Był człowiekiem bardzo skromnym, ufnym i otwartym. Czasem był dużym dzieckiem, może dlatego był cały czas radosny. Mam nadzieję, że tą radością zaraził też was. Dwie rzeczy, które powodowały, że był uśmiechnięty, to słońce i wnuki".

Na Rakowicach żegnało zmarłego artystę ponad półtora tysiąca osób, grała kapela góralska, "Skalda" wspominali koledzy rockmani, posiwiali i nieco przygięci upływem czasu, między innymi muzycy "Budki Suflera", a także fani i fanki, nierzadko w okolicznościowych koszulkach. Jedna z fanek na pytanie reportera o pamięć odpowiedziała: "Póki żyjemy my i nasze dzieci, ta muzyka na pewno nie zaginie!".

« ‹ 1 › »
Pogrzeb muzyka Jacka Zielińskiego

WIARA.PL DODANE 20.05.2024

Pogrzeb muzyka Jacka Zielińskiego

​20 maja odbył się pogrzeb muzyka Jacka Zielińskiego, współzałożyciela zespołu "Skaldowie". Po Mszy św. w kościele paulinów Na Skałce prochy muzyka złożono w Nowej Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.  

Grzegorz Kozakiewicz

|

GOSC.PL

publikacja 20.05.2024 22:42

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • JACEK ZIELIŃSKI
  • KRAKÓW
  • POGRZEB
  • ZESPÓŁ MUZYCZNY "SKALDOWIE"

Polecane w subskrypcji

  • Belgia nie odda rosyjskich miliardów
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Belgia nie odda rosyjskich miliardów
  • Czy wojna na Ukrainie osiągnęła punkt krytyczny? Rozmowa z Janem Piekło
    • Świat
    • Piotr Legutko
    Czy wojna na Ukrainie osiągnęła punkt krytyczny? Rozmowa z Janem Piekło
  • Mikołajki między darem a roszczeniem. Jak wychowywać dzieci do wdzięczności?
    • wychowanie
    • Karol Białkowski
    Mikołajki między darem a roszczeniem. Jak wychowywać dzieci do wdzięczności?
  • Adwent ze św. Augustynem: Weź i czytaj
    • Cykl „Gościa”
    • Franciszek Kucharczak
    Adwent ze św. Augustynem: Weź i czytaj
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X