• facebook
 • rss
 • Leć pieśni w dal

  mk

  dodane 01.12.2013 15:17

  Uroczystym koncertem w Auditorium Maximum UJ Krakowski Chór Akademicki uczcił jubileusz 135-lecia istnienia.

  Główne uroczystości jubileuszowe rozpoczęła 30 listopada Msza św. w kolegiacie św. Anny. Potem juniorzy i seniorzy chóru złożyli na cmentarzu Rakowickim kwiaty na grobach zasłużonych dyrygentów zespołu: Wiktora Barabasza, Bolesława Wallek-Walewskiego i Stanisława Hasa.

  Kulminacją obchodów był wieczorny koncert galowy, w którym wzięło udział kilka składów chóralnych. Koncert otworzyło wspólne wykonanie "Gaude Mater Polonia", którego kilkusetosobowa publiczność wysłuchała na stojąco. Razem zaśpiewali juniorzy oraz seniorzy KChA oraz goście z Włoch: Gruppo Polifonico "Claudio Monteverdi". Podczas kolejnych części koncertu poszczególne składy zmieniały się, występując zarówno osobno, jak i wspólnie.

  W przerwach między wykonywanymi utworami Lidia Jazgar oraz Maciej Sergiusz Piotrowski, prowadzący koncert, przypominali ważne wydarzenia oraz anegdoty związane z historią działalności Krakowskiego Chóru Akademickiego.

  O długiej tradycji mówił także w krótkim powitaniu prof. Jacek Popiel, prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej UJ. Podkreślił, że konkretna, dzienna data powstania chóru schodzi na dalszy plan. – Tradycja chóralnego śpiewu na Uniwersytecie Jagiellońskim jest tak stara, jak sam uniwersytet – mówił, przypominając, że śpiew był i jest nieodłączną częścią każdej akademickiej uroczystości. Dlatego, jak tłumaczył, chór równie dobrze mógłby świętować – wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim – jubileusz nie 135, ale 650-lecia.

  Pierwszą część artystyczną zakończyło – wykonane wspólnie przez juniorów i seniorów KchA – "Hasło" chóru, zaczynające się od słów "Leć pieśni w dal", którymi chórzyści zwykli także kończyć swoje listy.

  Drugą część miały wypełnić występy włoskich śpiewaków, oraz chóru żeńskiego (zapowiedzianego w zaproszeniu jako "niespodzianka"). Nim to jednak nastąpiło, przyszedł czas na uhonorowanie najbardziej zasłużonych chórzystów, wśród których znalazł się nasz redakcyjny kolega Bogdan Gancarz. Więcej o przyznanych wyróżnieniach piszemy w tekście "Honory dla chórzystów".

  Elementem jubileuszu jest także, otwarta 28 listopada, wystawa jubileuszową "Dzieje Krakowskiego Chóru Akademickiego". Ekspozycję można oglądać w sali wystawowej "B" Auditorium Maximum. Będzie ona czynna do 4 grudnia (w godz. 10-16).

  Szerzej o Krakowskim Chórze Akademickim pisaliśmy już zapowiadając sobotni koncert w tekście "Jubileusz śpiewaków akademickich".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół