Nowy numer 16/2018 Archiwum

Turniej pod „Małym Wawelem”

Pod zamkiem Tenczyn po raz kolejny spotkają się rycerze. 6 i 7 września będą się tu odbywały imprezy III Turnieju Rycerskiego o Topór Andrzeja Tenczyńskiego.

Organizatorem jest stowarzyszenie Ratuj Tenczyn, którego celem jest popularyzacja dziejów zamku Tenczyn w Rudnie k. Krzeszowic, niegdyś siedziby możnego rodu Tęczyńskich herbu Topór oraz wspomagania remontu jego ruin. Współorganizacją zajęła się zrzeszająca bractwa rycerskie Ekstraordynaryjna Konfraternia Kordegardy.

- Tenczyn to wspaniały zabytek, świadek naszej historii, najbardziej charakterystyczny element naszego krajobrazu, bardzo cenny element kultury odróżniający nas od okolicznych gmin. Nie wszędzie przecież możemy podziwiać średniowieczne zamki, a my mamy u siebie „Mały Wawel” - powiedział Maciej Stępowski ze stowarzyszenia „Ratuj Tenczyn”.

III Turniej Rycerski rozpocznie się w sobotę 6 września o 11.00 turniejem łuczniczym. Od 11.30 do 13.00 odbędą się warsztaty szermierki średniowiecznej i walki bronią drzewcową, od 13.15 do 15.30 - turnieje miecza i tarczy oraz miecza długiego. O 18.00 rozpocznie się wielka inscenizacja bitwy o zamek.

Drugiego dnia turnieju, w niedzielę 7 września, od 11.30 do 15.00 odbędą się m. in. bieg giermka i rycerza, bieg pacholąt i niedorostków, finały turnieju łuczniczego i turniejów bojowych oraz pokaz mody średniowiecznej.

Goście turnieju zobaczą przy okazji rezultaty odbywających od 2010 r. prac zabezpieczających i remontowych przy zamku, znajdującym się obecnie w ruinie. Okazale prezentuje się już przedbramie zamku i Wieża Nawojowa, trwają zaś dalsze prace zabezpieczające, m. in. przy Baszcie Grunwaldzkiej.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma