• facebook
 • rss
 • Maszerowali w zgodzie

  bg

  dodane 11.11.2016 14:11

  W pochodzie patriotycznym w Krakowie maszerowali dziś zgodnie przedstawiciele władz i opozycji, członkowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Komitetu Obrony Demokracji, reprezentanci wojska, policji, organizacji społecznych i tłumy niezrzeszonych krakowian. Nie zabrakło również licznej delegacji z Węgier.

  Po Mszy św. w intencji Ojczyzny z Wawelu Drogą Królewską ruszył pochód ku pl. Matejki. Prowadził go, jak zwykle, jadący na koniu Włodzimierz Wowa-Brodecki, w mundurze przedwojennego pułkownika kawalerii. Za nim jechały grupy konne, kontynuujące tradycje 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa i 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, oklaskiwane przez krakowian i turystów gromadzących się wzdłuż ul. Grodzkiej, Rynku Głównego i ul. Floriańskiej.

  Obok siebie szli wojewoda małopolski Józef Pilch, wicepremier Jarosław Gowin oraz marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa i przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. Wśród nich zaś - na znak przyjaźni polsko-węgierskiej - prof. Adrianna Körmendy, konsul generalny Węgier w Krakowie. Maszerowali żołnierze, policjanci, strażacy, związkowcy, bracia kurkowi, harcerze, członkowie Akcji Katolickiej.

  - Panie, co ja widzę! PiS obok KOD-u zgodnie maszeruje. To jakiś cud chyba! - dziwił się obserwujący marsz Włodzimierz Michalski.

  Reprezentanci PiS i klubów "Gazety Polskiej" intonowali pieśni patriotyczne, zaś licznie reprezentowani członkowie Komitetu Obrony Demokracji skandowali hasło: "Wolność - Równość - Demokracja!".

  Bardzo liczna była również delegacja z Węgier, maszerująca ze swoimi flagami narodowymi. - Niech żyje Polska! - wołali jej przedstawiciele.

  Na pl. Matejki odbyły się uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i defilada wojskowa. 6 osób pochodzących z Białorusi, Mongolii, Tunezji, Ukrainy i USA otrzymało od wojewody akty nadania obywatelstwa polskiego. Wręczono również odznaczenia państwowe. Krzyż Niepodległości z Mieczami otrzymał Jan Gałuszka ps. "Mizerny", żołnierz Armii Krajowej, angażujący się po wojnie w wychowanie młodzieży w duchu patriotycznym oraz pomoc młodzieży polskiej na Kresach Wschodnich.

  Czytaj także:

  Niepodległość- zadanie każdego z nas

  Muzycznie dla Niepodległej

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół