• facebook
 • rss
 • Pożegnanie zwierzchnika polskich bożogrobców

  Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

  dodane 31.03.2017 11:15

  W krakowskim kościele Mariackim odbyły się dziś uroczystości pogrzebowe prof. Piotra Małoszewskiego, zwierzchnika zakonu bożogrobców w Polsce. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, Wielki Przeor polskich bożogrobców.

  Po zakończeniu Mszy św.,na cmentarzu Rakowickim rozpoczęła się końcowa część pogrzebu. Prof. Małoszewski został pochowany w Alei Zasłużonych.

  Wybitny uczony, działacz katolicki i polonijny zmarł 21 marca w Monachium w 67. roku życia.

  - Piotra poznałem w latach 90 ub. wieku na spotkaniach Europejskiego Forum Katolików Świeckich, na których ja byłem w delegacji polskiej, a on - w grupie polonijnej. Mieliśmy podobne poglądy na temat zagrożeń dla katolicyzmu europejskiego, więc tworzyliśmy skutecznie „wspólny front”. Przyprowadziłem go kiedyś do krakowskiej redakcji GN, w której wtedy pracowałem, pod dobrym adresem na krakowskim Rynku - wspomina prof. Krzysztof Gurba, filozof, medioznawca, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kawaler zakonu bożogrobców. - Mógł być wzorem naturalnego i mocnego patriotyzmu, zdolności do obrony religii, jasnego oglądu sytuacji i precyzyjnego realizowania założonych celów. Miał w tym wsparcie żony Barbary i w takim samym duchu wychował swoje dzieci - Dominikę i Jana. To był przyjaciel. I bardzo będzie mi go brakowało - dodał prof. Gurba.

  Piotr Małoszewski był absolwentem krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Pracował przez wiele lat w Instytucie Fizyki Jądrowej. Od 1984 r. mieszkał głównie w Monachium, pracując naukowo jako hydrogeolog i hydrolog w prestiżowym Centrum Helmholtza. Był również cenionym wykładowcą na uniwersytetach we Fryburgu, Monachium, Karlsruhe, Bernie i Bochum. W ostatnich latach życia wykładał również na swojej macierzystej uczelni - AGH. Działalność naukową łączył z wielkim zaangażowaniem w życie parafialne, działalność w strukturach katolików świeckich oraz organizacjach polonijnych na terenie Niemiec. Był m.in. członkiem Rady Katolików Świeckich diecezji monachijskiej i Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich, wiceprzewodniczącym prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, delegatem na europejskie zjazdy laikatu katolickiego, wiceprzewodniczącym Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu RP. Niedługo przed śmiercią, na początku marca bieżącego roku, stanął na czele polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, zwanego potocznie zakonem bożogrobców.

  Doceniono go, odznaczając m.in. papieskim Orderem św. Sylwestra, krzyżem komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Medalem św. Korbiniana.

  Czytaj także:

   

  Żegnali człowieka wiary i czynu

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół