• facebook
 • rss
 • W podzięce za solidarność

  Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

  dodane 10.05.2017 14:34

  W 40. rocznicę powstania Studenckiego Komitetu Solidarności został on uhonorowany brązowym medalem "Cracoviae Merenti", przyznawanym za zasługi dla miasta Krakowa. Uroczystość jego wręczenia odbyła się dziś w Pałacu Wielopolskich, siedzibie władz podwawelskiego grodu.

  - Garstka młodych ludzi, studentów krakowskich uczelni, stawiła czoło komunistycznemu reżimowi. Kiedy zabito ich przyjaciela, zainicjowali krakowski, a potem ogólnopolski protest, który przeszedł do historii - opowiadał Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

  Wyróżnienie w imieniu Stowarzyszenia "Maj 77", które jest ideowym spadkobiercą SKS, odebrała Liliana Batko-Sonik. To w jej krakowskim mieszkaniu podjęto w nocy z 14 na 15 maja 1977 r. decyzję o powołaniu komitetu.

  Miał on być formą sprzeciwu wobec opresji władz komunistycznych, z których inspiracji kilka dni wcześniej został zamordowany student Stanisław Pyjas, współpracownik Komitetu Obrony Robotników, przyjaciel założycieli komitetu.

  Jego członkowie, mając wsparcie Kościoła krakowskiego, organizowali akcje informacyjne, drukowali i wypożyczali wydawnictwa publikowane bez akceptacji cenzury komunistycznej, organizowali wykłady.

  - SKS tworzyli młodzi ludzie przepełnieni marzeniami, które wydawały się wówczas mrzonkami. Nie działaliśmy dla medali. Niemniej jesteśmy wdzięczni, że po latach doceniono to, co robiliśmy - mówiła L. Batko-Sonik.

  Prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, podkreślił prekursorstwo SKS. - W 1980 r. SKS przestał działać, ale jego członkowie i współpracownicy włączyli się w działalność "Solidarności". To słowo pojawiło się jednak już trzy lata wcześniej w nazwie ich komitetu. W podzięce za tę solidarność wręczamy im dziś medal, przekazany na ręce godnych spadkobierców ze Stowarzyszenia "Maj 77" - powiedział prezydent.

  Medal "Cracoviae Merenti" jest nadawany od 1993 r. osobom, instytucjom i stowarzyszeniom szczególnie zasłużonym dla Krakowa. Istnieją trzy klasy medalu - złoty, srebrny i brązowy.

  Jedyną osobą wyróżnioną złotym medalem był papież Jan Paweł II. Medal nadano mu w 1993 roku. Złotymi medalami uhonorowano również biskupstwo krakowskie, Uniwersytet Jagielloński, Bractwo Kurkowe, Krakowską Kongregacją Kupiecką. Przyznano również 29 srebrnych i 31 brązowe medale.

  Czytaj także:

  Solidarność narodziła się w Krakowie

  Uczczono pamięć Stanisława Pyjasa

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół