• facebook
 • rss
  • Roanna
   11.12.2014 21:33

   Większość osób, któym mówię, że pracuję w szkole jako nauczyciel, wzdycha, że "tobie to dobrze, masz tyle wolnego". Niestety, mam wolne narzucone z góry, nie mogę sobie wyjechać na Teneryfę w październiku (bo najniższe ceny). Każda próba wzięcia wolnego spotyka się z głębokim zastanowieniem 'A kogo ja mam dać na zastępstwo' (jak jest fala zachorowań nauczycieli, często pracujemy od rana do wieczora na zastępstwach).

   Kiedy proponuję osobom tak zazdroszczącym mi 'tylu' dni wolnego, aby się zamieniły - spotykam się z natychmiastowym, gwałtownym protestem (wręcz krzykiem): "mowy nie ma, nie będę się z bachorami użerać" (cytat dosłowny, choć przykro jest słuchać czegoś takiego słuchać - bo aż tak źle nie jest). Każdy zazdrości nam dni wolnych, jednak nikt nie chce się zamienić - zadziwiające. 

  • jurek
   12.12.2014 13:31
   Fakty są takie: roczny wymiar pracy nauczyciela to poniżej 50% wymiaru pracy pracowników z innych zawodów. I nie zmienią tego obowiązki wywiadówek, wycieczek itp. (inni też z reguły mają spotkania po godzinach pracy).
   Co do Teneryfy w październiku - wiele osób pracujących nie ma w ogóle możliwości wzięcia urlopu w okresie letnim (i mi np. pozostaje urlop w październiku nad polskim morzem lub w domu).
   Ale rozumiem, iż to nie jest kwestią sporną - nie zazdroszczę nikomu jego pracy.
   Nie rozumiem natomiast tego oburzenia nauczycieli na pismo, że muszą zapewnić opiekę dzieciom w szkole. To przecież wprost wynika z przepisów
  • werkan31
   13.12.2014 17:05
   Jestem nauczycielem z 9-letnim stażem pracy. Moją pracę w szkole uwielbiam - nie ze względu na ogrom wolnego, które faktycznie wspomina się na każdym kroku... Po prostu realizuję się zawodowo, pracuję z fantastycznymi dzieciakami, dla których chce się rano wstać z łóżka... I zdaję sobie sprawę z tego, że jest masa zawodów dużo cięższych, trudniejszych, słabiej opłacanych... To wszystko rozumiem, nie narzekam więc na moją pracę, ale chciałabym, żeby każdy niedowiarek wziął na siebie obowiązki chociażby na 1 tydzień.. Ogrom wolnego powiadacie? Ja nie mam rodziny, więc się wyrabiam, ale w ciągu roku sprawozdania, protokoły, dokumenty, dostosowania, opinie, szkolenia, zebrania, scenariusze uroczystości szkolnych, materiały na zajęcia, organizacja wyjazdów, a jak ma się SU czy wolontariat to dodatkowe akcje... Każdego dnia przychodzę więc z pracy i.. piszę, drukuję, wycinam, kleję, uzupełniam, szukam niezbędnych informacji, dokształcam się, przygotowuję dokumenty... W ciągu tygodnia daję radę ogarnąć to, co mam do zrobienia na bieżąco... Na weekendy, święta, ferie... Zostawiam kwestie redagowania sprawozdań, uzupełniania kroniki, aktualizowania strony internetowej szkoły, pisania scenariuszy na apele, organizację dokumentacji wyjazdowych czy związanych z realizacją różnych akcji... Kończę wieczorem, późnym wieczorem.. I chociaż ktoś powie - przecież masz wolne, to w jakim sensie? Chyba w takim, że po prostu jestem w domu, a nie w szkole. Nie ujmuję osobom pracującym na innych stanowiskach, bo wiem, że fizycznie mam dużo łatwiej.. I nie narzekam, tylko chcę pokazać, że nauczyciel nie tylko pije kawę przez 3h dziennie, narzekając jak to wszyscy źle o nas mówią, a my tak ciężko mamy.. moją pracę bardzo lubię, bo widząc uśmiech dzieciaków, człowiek wie, że robi to nie dla siebie... I wiem, że ktoś kto pracuje fizycznie 8h, wraca do domu bardziej zmęczony... Ale bardzo często wraca się do domu i zapomina o pracy do następnego dzwonka budzika, a my siadamy do papierów... Tak więc podczas obserwacji i wyliczeń wyglądamy na leniuchów liczących tylko na kolejne wole, ale miłe byłoby dostrzeżenie również tego, co robimy także wtedy, gdy w kalendarzu są ferie, Święta czy wydłużony okres weekendowy...
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Zobacz także

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół