Nowy numer 21/2018 Archiwum

Nie ma ich pod amboną

Z bp. Grzegorzem Rysiem o BMW oraz o tym, do kogo skierowana jest nowa ewangelizacja Krakowa rozmawia Piotr Legutko.

 Od kilku miesięcy słyszymy hasło: „Bliżej, mocniej, więcej”. Od kilku tygodni w Krakowie można oglądać plakaty mówiące „Jestem”...

- Wśród wielu innych te dwa hasła wydały nam się najlepsze dla nowej ewangelizacji.

Bo brzmią intrygująco?

- I tak brzmieć powinny, bo nowa ewangelizacja adresowana jest głównie do ludzi, którzy do kościoła przestali chodzić. Ale zależy nam także, by dotrzeć do tych, którzy tam już są, by zaprosili pozostałych. Dlatego hasło BMW pojawiało się przez wakacje także na pielgrzymkach i oazach.

A „Jestem”?

- To hasło powinno wzbudzić ciekawość każdego, kto ma konotacje religijne, ale z jakichś - sobie tylko znanych - powodów o nich zapomniał. Ono odnosi się nie tyle do Kościoła, co do samego Boga. Mówi dokładnie o tym, o czym jest ewangelizacja, czyli o spotkaniu z Tym, Który Jest. Nie chcemy służyć niczemu innemu niż stworzeniu możliwości takiego spotkania. Jest więc w tym haśle bardzo mocny ładunek personalistyczny.

Wiele osób uważa, że nowa ewangelizacja jest reakcją na sekularyzm w świecie.

- Tak nie jest. Oczywiście, wiemy, że są ludzie, których nie ma w naszych kościołach, choć są ochrzczeni. Ale idziemy do nowej ewangelizacji przede wszystkim dlatego, bo jest ona wezwaniem dla nas osobiście, jako dla ludzi, którzy są w Kościele.

Czy przymiotnik „nowa” przy słowie ewangelizacja odnosi się do form komunikacji? W tej akcji wykorzystane zostały wszystkie narzędzia klasycznej kampanii promocyjnej, włącznie z obecnością na portalach społecznościowych.

- I tak, i nie. W rozumieniu dwóch ostatnich papieży nowa ewangelizacja adresowana jest do tych, którzy porzucili praktyki chrześcijańskie. I nam o tych „nowych” ludzi chodzi. Oczywiście, ewangelizacja potrzebuje też nowych metod, świeżych form wyrazu, ale właśnie dlatego, że jest adresowana do ludzi, których nie ma w Kościele. Nie mogę powiedzieć kazania, bo oni go nie usłyszą. Nie ma ich pod amboną. Cel jest zatem jasny: próba dotarcia, jak kto może i umie, do tych ludzi i zaproszenia ich do wspólnoty, która będzie się chciała modlić, rozważać słowo Boże i otwierać na obecność Chrystusa Pana żyjącego.

Dlaczego 19 i 20 października warto przyjść na stadion Cracovii?

- Mogę mówić tylko o motywach tych, którzy zapraszają. Zapraszamy, ponieważ nie możemy nie mówić o tym, co sami w wierze przeżywamy. Zapraszam, ponieważ wiem, jak istotne jest dla mnie spotkanie z Chrystusem, który za mnie umarł i zmartwychwstał. Który mnie kocha. To doświadczenie spotkania z Nim pozwala mi w zupełnie inny sposób widzieć rzeczywistość, porządkuje mój świat wartości.

Dalszą część rozmowy z bp. Grzegorzem Rysiem o nowej ewangelizacji Krakowa zobaczycie tutaj: Czas chowania pistoletów?

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • RobertTychy
  06.10.2012 01:23

  "(...) nowa ewangelizacja adresowana jest głównie do ludzi, którzy do kościoła przestali chodzić."

  -przestali chodzić z różnych powodów; część z nich rozczarowała się kościołem, część nie akceptuje - wg.nich - rozdźwięku pomiędzy praktyką tegoż kościoła,a głoszoną przez niego nauką. tacy do kościoła nie powrócą,bo wiedzą już,czego się mogą spodziewać.

   

  "Nie mogę powiedzieć kazania, bo oni go nie usłyszą. Nie ma ich pod amboną. Cel jest zatem jasny: próba dotarcia, jak kto może i umie, do tych ludzi i zaproszenia ich do wspólnoty, która będzie się chciała modlić, rozważać słowo Boże i otwierać na obecność Chrystusa Pana żyjącego."

  podstawowy warunek jest jeden: aby przekonać kogoś do swoich nauk,głoszonych zasad, należy mieć wiarygodność, autorytet. należy pokazywać,że istnieje zgodność głoszonej wzniosłej nauki z praktyką. moim zdaniem - i dużej rzeszy rodaków i nie tylko - kościół tej wiarygodności nie ma.

   

  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma