Nowy numer 2/2021 Archiwum

Plenerowe lekcje historii

Krakowski radny proponuje plenerowe lekcje historii. Miałyby się odbywać w Parku Jordana, gdzie jest Galeria Wielkich Polaków XX wieku.

Mirosław Gilarski (dawniej należący do klubu Prawa i Sprawiedliwości, obecnie niezależny, związany z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry) zaproponował, aby władze podwawelskiego grodu uruchomiły program edukacyjny poświęcony 19 wielkim Polakom z XX wieku, których popiersia stoją w parku im. doktora Henryka Jordana.

Po dewastacji znajdującego się w parku popiersia Danuty Siedzikówny „Inki”, skierował w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta profesora Jacka Majchrowskiego, w której czytamy m. in.:

„Oceny bohaterów naszej historii czasami wywołują żywe emocje. Często są one wynikiem braku wiedzy lub zbudowanych wokół osoby stereotypów. Danuta Siedzikówna „Inka” była nastolatką torturowaną i skazaną na śmierć przez komunistyczny aparat przemocy. Tortury i kara śmierci za walkę o niepodległą Polskę są przykładem bezgranicznego poświęcenia i umiłowania Ojczyzny, a tym bardziej gdy są to tortury i kara śmierci w stosunku do dzieci. Już tylko ta jedna refleksja powinna powstrzymać sprawców dewastacji jej pomnika. Niestety tej refleksji zabrakło.

Dlatego proszę pana prezydenta Krakowa o uruchomienie programu edukacyjnego dla uczniów, ale również dorosłych, który w sposób medialnie atrakcyjny przybliży mieszkańcom Miasta, a szczególnie młodzieży nasze krakowskie pomniki. Poznajmy naszych bohaterów. Taki program powinien się odbywać we współpracy z krakowskim oddziałem IPN.

Jednocześnie proszę pana prezydenta o pokrycie z kasy miasta kosztów naprawy zdewastowanych w Parku Jordana pomników”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama