Nowa przełożona duchaczek

S. Maria Estera Kapitan nową przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, zwanego potocznie duchaczkami.

Zastąpiła s. Martynę Hanusiak.

- Siostra Maria Estera urodziła się 30 maja 1961 r. w Lublinie. Do Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek  Ducha Świętego wstąpiła w 1981 r. W 1988 r. ukończyła studia na wydziale teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Papieski Uniwersytet Jana Pawła II). W zgromadzeniu pracowała jako katechetka, pełniła funkcje referentki powołaniowej, wychowawczyni postulatu, mistrzyni nowicjatu, przełożonej domu generalnego w Krakowie i domu w Czańcu. Ostatnio była przełożoną wspólnoty w Częstochowie, posługującej w Domu Księży Emerytów diecezji częstochowskiej, oraz członkinią Rady Generalnej Zgromadzenia - informuje s. Maria Najowicz.

Duchaczki są obecne w Krakowie od 770 lat. Tu, przy ul. Szpitalnej, mieści się Dom Generalny zgromadzenia, liczącego obecnie w kraju i za granicą ponad 200 osób. Przy Szpitalnej odbywa się formacja kandydatek do zakonu. Siostry z braćmi z Towarzystwa Ducha Świętego w co drugi poniedziałek o 19.00 organizują  tu także spotkania modlitewne, zwane „Hutą Ducha Świętego”.

Duchaczki prowadzą również przedszkole przy ul. Lotniczej w Krakowie.

- Przyjmujemy corocznie 75 dzieci w trzech oddziałach - od 3 do 6 lat. Prowadzimy także tzw. „zerówkę”. Ze względu na charyzmat naszego zgromadzenia przyjmowane są także dzieci z rodzin ubogich. Współpracujemy m.in. z MOPS-em, który poleca nam dzieci - informuje pracująca na co dzień w tej placówce s. Celina Wierzchowska.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..