Wielu krakowian chciałoby wiedzieć, co dzieje się w murach pałacyku przy ul. Westerplatte 9.
Instytut Ekspertyz Sądowych powstał 85 lat temu, w Warszawie, na podstawie rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 25 listopada 1929 r. W rzeczywistości, działalność instytutu rozpoczęła się już dużo wcześniej, a rozporządzenie jedynie to formalnie usankcjonowało.
Dwa lata wcześniej, w 1927 r., ówczesny minister sprawiedliwości powierzył Józefowi Skorżyńskiemu, sędziemu śledczemu apelacyjnemu, nowe zadanie: miał utworzyć „instytut do badań naukowo-sądowych” i zostać jego kierownikiem.
W kolejnych latach IES rozwijał się, a w całej swej historii miał pięciu dyrektorów oraz wielu zasłużonych pracowników, którzy przyczynili się do sukcesów naukowych dokonywanych w murach tej niezwykłej placówki.
Jednym z nich był sędzia Jan Sehn, później profesor UJ i pierwszy kierownik Katedry Kryminalistyki UJ, którego imię IES nosi od 1966 r. Obecnie Instytutem Ekspertyz Sądowych kieruje dr hab. Maria Kała.
Instytut Ekspertyz Sądowych - jedyna tego typu placówka w Polsce - na zlecenie sądów, prokuratur (oraz innych instytucji uprawnionych na podstawie odpowiednich ustaw do prowadzenia postępowań) opracowuje ekspertyzy i wydaje opinie z zakresu toksykologii, genetyki, rekonstrukcji wypadków drogowych, kryminalistyki, psychologii, informatyki.