Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ostatnie starcie przedwyborcze

Sześć godzin przed początkiem ciszy wyborczej przed drugą turą wyborów prezydenta Krakowa dwaj kandydaci - Jacek Majchrowski oraz Marek Lasota - spotkali się na debacie w Auditorium Maximum UJ.

Pojedynek, zorganizowany przez Samorząd Studentów Wydziału Prawa i Administracji UJ, stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej oraz Ośrodek Studiów o Mieście Klubu Jagiellońskiego, podzielony był na tematyczne rundy, w czasie których pytania zadawali przedstawiciele krakowskich organizacji, zebrani widzowie oraz kandydaci, którzy pytali siebie nawzajem m.in. o konkrety dotyczące realizacji poszczególnych punktów programów.

"Nie" dla samochodów

W części poświęconej infrastrukturze i komunikacji Marek Lasota pytał Jacka Majchrowskiego, które linie tramwajowe i autobusowe zamierza zlikwidować w 2015 roku. Przyszłoroczny budżet miasta, jak podkreślał M. Lasota, przewiduje bowiem ograniczenie finansowania komunikacji miejskiej o 7 procent. - Żadne - odparł krótko J. Majchrowski, dodając, że planowane są jedynie oszczędności, a nie ma mowy o likwidacji linii ani podwyżce cen biletów.

Opinia kandydatów w sprawie ograniczenia ruchu samochodów w centrum miasta była zbieżna. - Jestem przeciwnikiem arterii wprowadzających ruch do miasta - mówił Marek Lasota, a Jacek Majchrowski podkreślał: - Stawiamy na komunikację zbiorową, na rozbudowę sieci tramwajowej, na budowę buspasów, na budowę ścieżek rowerowych.

Pytany o to, jak zamierza doprowadzić do zakończenia budowy północnej obwodnicy Krakowa, skoro dotychczasowe rozmowy z parlamentarzystami i przedstawicielami rządu nie przyniosły rezultatu, Marek Lasota odparł: - Liczę na to, że zmienią się władze centralne i wtedy te rozmowy będą łatwe.

Mieszkania dla studentów

Mówiąc o Krakowie jako mieście studentów, J. Majchrowski podkreślał, że miasto zapewniło m.in. komunikację miejską w rejonie kampusu UJ na Ruczaju oraz obiekty sportowe i ofertę kulturalną, z której korzystają także studenci.

Marek Lasota zapowiedział tymczasem stworzenie lepszych warunków dla powstawania nowych, innowacyjnych firm (start-upów) oraz mieszkań, które byłyby dostępne dla studentów i absolwentów. Jacek Majchrowski przekonywał jednak, że miasto nie może budować mieszkań dla studentów, a jedynie mieszkania komunalne.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama